Nová stratégia EÚ zapadá do debaty o posilnení bezpečnostnej úlohy európskej dvadsaťsedmičky, ktorá súvisí s ruskou inváziou proti Ukrajine. Únia by chcela každoročne zorganizovať námorné cvičenie a lepšie koordinovať vojenské aktivity a hliadky pobrežnej stráže.
VIDEO: Tichí zabijaci. NATO ukázalo, ako loví ponorky
"Členské štáty určite potrebujú ďalšie kapacity a spôsobilosti,“ povedal pre Financial Times Virginijus Sinkevičius, eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov.
Podľa litovského člena Európskej komisie útok na plynovody Nord Stream 1 a 2 vlani v septembri ukázal, že je potrebné venovať viac pozornosti ochrane kritickej infraštruktúry. Ako pripomenul denník Financial Times, predstavitelia západných spravodajských služieb sa rozchádzajú v názore, či sú za sabotáž zodpovední ruskí agenti, alebo skupina sympatizujúca s Ukrajinou. Incident sa odohral v dánskej a švédskej námornej ekonomickej zóne a Kodaň, Štokholm a Berlín ho stále vyšetrujú.
"Po tom, čo sa stalo v súvislosti s Nord Streamom, potrebujeme zvýšené monitorovanie a ochranu kritickej námornej infraštruktúry a lodí pred fyzickými a kybernetickými hrozbami,“ vysvetlil Sinkevičius pre Financial Times.
VIDEO: Americká lietadlová loď strážila Európu
Viaceré členské štáty EÚ varovali pred množiacimi sa dôkazmi o ruskej činnosti okolo pobrežných veterných elektrární, ropných a plynových vrtných plošín a telekomunikačných káblov. Holandské a belgické spravodajské služby tento rok odhalili takéto podozrivé aktivity v Severnom mori. V jednom prípade holandské námorníctvo eskortovalo ruskú loď, o ktorej sa domnievalo, že skúma energetickú infraštruktúru.
"Moskva ju tajne mapuje a vykonáva činnosti, ktoré naznačujú špionáž a prípravné kroky na narušenie jej fungovania a sabotáže. Nedá sa vylúčiť ani ohrozenie iných životne dôležitých sektorov, ktoré súvisia so zásobovaním pitnou vodou a energiami,“ píše sa v nedávno zverejnenej správe holandských tajných služieb.
Cieľom sabotáží by sa mohli stať aj už existujúce alebo vznikajúce európske terminály na skvapalnený plyn (LNG). Tie sú veľmi dôležité v úsilí EÚ zbaviť sa závislosti od energetického importu, za ktorými stojí Moskva. No faktom je, že Európa stále dováža LNG aj z Ruska. Na takýto skvapalnený plyn totiž neboli uvalené sankcie.