USA hlásia zrážku ruskej stíhačky s americkým dronom nad Čiernym morom, Moskva to odmieta

Ruská stíhačka sa v utorok v medzinárodnom vzdušnom priestore v oblasti Čierneho mora zrazila s americkým dronom Reaper. Dron sa následne zrútil, oznámila americká armáda. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Moskva tvrdí, že americký dron spadol kvôli manévrovaniu, s ruskými stíhačkami podľa Moskvy nebol v kontakte.

14.03.2023 18:47 , aktualizované: 15.03.2023 10:51
Italian MQ9 reaper Foto:
Americké lietadlo MQ-9 Reaper v službách talianskych ozbrojených síl.
debata (341)

„Naše lietadlo typu MQ-9 vykonávalo v medzinárodnom vzdušnom priestore rutinné operácie, keď sa k nemu priblížilo ruské lietadlo a vrazilo doň, čo viedlo k zrúteniu,“ uviedol generál amerických vzdušných síl (USAF) James Hecker, ktorého vyjadrenia priniesla aj stanica Sky News. Spresnil, že Američania o dron prišli.

VIDEO: Americký dron, aký mala trafiť ruská stíhačka

Video
Pozrite si dron Reaper na videu US Air Force.

Podľa Heckera išlo zo strany Ruska o nebezpečný a neprofesionálny čin, ktorý takmer spôsobil haváriu oboch strojov.

„Lietadlá USA a spojencov budú naďalej pôsobiť v medzinárodnom vzdušnom priestore a žiadame Rusko, aby sa správalo profesionálne a bez rizika,“ uviedol Hecker.

Moskva hovorí o provokácii

Moskva vníma incident súvisiaci so zrážkou amerického vojenského dronu a ruskej stíhačky nad Čiernym morom ako provokáciu. Vyhlásil to v utorok ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov s tým, že Moskva nechce konfrontáciu. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru RIA Novosti.

„Incident vnímame ako provokáciu,“ uviedol Antonov po odchode z amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré si ho v tejto veci predvolalo.

Dodal že, jeho stretnutie na ministerstve zahraničných bolo „konštruktívne“ a uviedol, že sa počas neho nespomínali možné následky, ktorým by Moskva v súvislosti s incidentom mohla čeliť.

„Čo sa týka nás, nechceme žiadnu konfrontáciu medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Pre dobro amerického a ruského ľudu sme za budovanie pragmatických vzťahov,“ citujú Antonova ruské médiá.

Na otázku, či sa počas stretnutia preberala aj vojne na Ukrajine, Antonov odpovedal: „Nehovoríme o vojne na Ukrajine, pretože na Ukrajine vojna nie je.“

Americký generál: Zrážka zrejme spôsobila škody aj na ruskej stíhačke

Zrážka ruskej stíhačky s americkým dronom nad Čiernym morom v utorok ráno pravdepodobne spôsobila na ruskom stroji určité poškodenie, uviedol brigádny generál amerických vzdušných síl a hovorca Pentagónu Pat Ryder. Citoval ho portál britského denníka The Guardian.

„Videli sme, že stíhacie lietadlo zhadzuje palivo pred bezpilotným lietadlom MQ-9 Reaper a potom sa dostane k dronu tak blízko, že mu až poškodí vrtuľu. Odhadujeme, že to pravdepodobne spôsobilo určité škody aj na ruskej stíhačke,“ povedal Ryder novinárom.

Vysielanie ruských lietadiel k americkým lietadlám nad oblasťou Čierneho mora nie je nezvyčajné, no väčšinou ide o vizuálny či elektronický kontakt, povedal hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Už pred kolíziou vypúšťali ruské lietadlá na dron palivo zrejme v snahe poškodiť ho alebo mu znemožniť orientáciu a nalietavali pred neho. V blízkosti dronu sa pohybovali asi 30 až 40 minút a kolízia sa stala o 7.03 h SEČ, povedal Ryder.

Hovorca amerického ministerstva obrany dodal, že musí byť opatrný a neuvádzať detaily o osude poškodeného a havarovaného bezpilotného lietadla. „Rusko tento dron nemá,“ uviedol Ryder. Nepovedal, či sa Rusko pokúša vrak stroja získať, ale niet pochýb, že ruská vojenská tajná služba sa o to bude horlivo snažiť, aby ho mohla potom rozobrať, napísal The Guardian.

Moskva: Americký dron spadol kvôli manévrovaniu, s ruskými stíhačkami nebol v kontakte

Rusko poprelo, že by sa jeho stíhačky dostali do kontaktu s americkým dronom, ktorý sa zrútil nad Čiernym morom, a dodalo, že proti bezpilotnému lietadlu nepoužili ani svoje palubné zbrane. Americký stroj spadol v dôsledku prudkého manévrovania, uviedlo podľa agentúry TASS ruské ministerstvo obrany.

"V dôsledku ostrého manévrovania okolo 09:30 moskovského času prešiel dron MQ-9 do nekontrolovaného letu so stratou výšky a narazil do vodnej hladiny. Ruské stíhačky nepoužili palubné zbrane, nedostali sa do kontaktu s dronom a bezpečne sa vrátili na domovské letisko, "citoval TASS z vyjadrenia ruského ministerstva.

VIDEO: Predstavenie dronu Hermes 900 StarLiner na švajčiarskej základni v Emmene

Video

Ruské ministerstvo podľa agentúry RIA Novosti ďalej uviedlo, že incident sa odohral blízko Krymu. Ukrajinský polostrov Rusko v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom anektovalo. Americké bezpilotné lietadlo podľa Moskvy letelo s vypnutými odpovedačmi smerom k ruským hraniciam, do vzduchu boli preto vyslané stíhačky.

USA si predvolali ruského veľvyslanca

Ministerstvo zahraničia Spojených štátov si kvôli incidentu predvolalo ruského veľvyslanca Anatolija Antonova. Informoval o tom hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price.

Spojené štáty sú podľa ministerstva zahraničia v priamom kontakte s vysokopostavenými ruskými činiteľmi, aby im dali najavo protest v súvislosti s týmto incidentom. Americká veľvyslankyňa v Rusku sa podľa Pricea kvôli incidentu obrátila na tamojšie ministerstvo zahraničia so „silnou správou“ a americkí činitelia o ňom informovali spojencov a partnerov Washingtonu.

USA využívali bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie oblasti Čierneho mora už pred začiatkom vojny na Ukrajine, píše stanica CNN. Tento dron môže podľa USAF letieť vo výške viac než 15 kilometrov. Má senzory a kapacity získavať spravodajské informácie a vykonávať prieskumnú činnosť dlhší čas.

Ukrajina: Prítomnosť amerických dronov v Čiernom mori je oprávnená

Ukrajinské letectvo obhajovalo v stredu – po utorkovom incidente s dronom v Čiernom mori – prítomnosť amerických bezpilotných strojov v tejto oblasti, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

„Čierne more nie je vnútrozemským morom Ruska, ktoré už obsadilo Azovské more a považuje ho za svoje,“ podotkol hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat pre televíziu v Kyjeve.

Čiernomorské pobrežie je tiež súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO) vrátane Turecka a Rumunska, preto tam americké prieskumné drony lietajú oprávnene, dodal s tým, že havarovaný stroj bol už nahradený iným lietadlom.

K incidentu podľa DPA došlo v utorok juhovýchodne od Ukrajine patriaceho Hadieho ostrova v Čiernom mori. Americký prieskumný dron MQ-9 spadol v utorok do vôd Čierneho mora po tom, ako sa podľa tvrdení Pentagónu v medzinárodnom vzdušnom priestore zrazil s ruskou stíhačkou Su-27.

 Na videosnímke, ktorú ruské ministerstvo...
Fotografia iránskej armády z 24. augusta 2022...
+1Fotografia iránskej armády z 24. augusta 2022...
341 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #drony #vojna na Ukrajine #Reaper