Rusko plánuje od apríla nový nábor do armády, chce získať 400 000 vojakov

Ministerstvo obrany v Moskve spustí 1. apríla nový nábor do ruskej armády, pričom chce získať 400 000 nových vojakov. V stredu o tom informovala spravodajská stanica Sky podľa rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL).

15.03.2023 16:07
Rusko, mobilizácia Foto:
Na archívnej snímke sa ruskí regrúti zhromažďujú vo vojenskom náborovom stredisku v Batajsku v regióne Rostov na Done.
debata (254)

Ruský rezort obrany už poslal do regiónov rozkazy s plánovanými počtami naverbovaných ľudí. Vo Sverdlovskej a Čeľabinskej oblasti sa má získať po 10 000 nových vojakov, v Permskom kraji približne 9000. Hlavnú časť náboru budú vykonávať vojenské odvodové úrady a za splnenie naplánovaných úloh budú zodpovední gubernátori.

Najnovšie úsilie má kompenzovať straty vojakov-špecialistov, ako sú napríklad vodiči tankov a alebo delostrelci.

VIDEO: Ruskí Pati a Mati? Ukrajinci sa vysmievajú z ruských tankistov
Video

Obyvatelia Voronežskej oblasti už začali údajne dostávať povolávacie rozkazy, podobne ako vlani v septembri po vyhlásení tzv. čiastočnej mobilizácie záložníkov do bojov na Ukrajine. Lokálni predstavitelia však tvrdia, že mužov povolávajú na odvodové úrady len kvôli aktualizácii registračných údajov.

VIDEO: Mobilizácia! Takto prebieha výcvik ruských odvedencov
Video

Hoci ruský prezident Vladimir Putin a minister obrany Sergej Šojgu v októbri uviedli, že mobilizácia bola ukončená, mobilizačný dekrét zostal v platnosti. Podľa správ ukrajinského generálneho štábu a amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) tak Kremeľ tajne pokračuje v mobilizácii.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel, že by Moskva plánovala druhú vlnu mobilizácie.

254 debata chyba
Viac na túto tému: #mobilizácia #vojna na Ukrajine