Ukrajinský veliteľ opísal pomery na fronte a zlý výcvik nováčikov, hneď ho degradovali

Veliteľovi práporu ukrajinských výsadkárov, ktorý sa americkému denníku The Washington Post posťažoval na zlý výcvik nováčikov poslaných do jeho jednotky, znížili hodnosť a preložili ho do výcvikového strediska ako zástupcu veliteľa. Uviedla to na svojom webe ruská redakcia BBC s odvolaním sa na vyjadrenie dotknutého veliteľa vo viacerých ukrajinských médiách.

17.03.2023 14:18
Ukrajinskí výsadkári, Bachmut, vojna na Ukrajine Foto: ,
Ukrajinskí výsadkári z 80. leteckej brigády odpočívajú v zákope na frontovej línii pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v piatok 10. marca 2023.
debata (148)

Veliteľ Anatolij Kozel s prezývkou Kupol povedal serveru Hromadske, že generál Maksym Myrhorodskyj, ktorý velí výsadkovým vojskám, vysvetlil tento krok tým, že ak sa Kupola sťažuje na zlý výcvik vojakov, tak nech ich trénuje sám. V reakcii na to Kupol podľa denníka Ukrajinska pravda podal žiadosť o prepustenie.

Kupol sa americkému denníku posťažoval, že stovky neskúsených a zle vycvičených vojakov ušli z pozícií, len čo sa ocitli pod paľbou nepriateľa. Uviedol tiež, že z 500 vojakov, ktorí pôvodne slúžili v jeho prápore, bola počas rok trvajúcej vojny stovka mužov zabitá a ostatných vyradili z bojov zranenia.

Ukrajinský vojak kráča v meste Bachmut v...
Boje medzi ukrajinskou a ruskou armádou v meste...
+3Ukrajinský vojak pripevňuje granáty k dronu...

„Dostanem stovku nových vojakov. Ale nedajú mi čas na výcvik. Nariadia mi, aby som ich viedol do boja. Ale tí vojaci jednoducho všetko zahodia a utečú,“ uviedol. „Pýtam sa vojaka, prečo nestrieľa, a odpovie mi, že sa bojí hluku výstrelov. A ani nikdy nehádzal granát. Potrebujeme inštruktorov NATO vo všetkých našich výcvikových strediskách a našich inštruktorov by bolo treba jednoducho poslať do zákopov. Pretože nezvládli svoju úlohu,“ dodal.

„Najväčšou hodnotou vo vojne je bojová skúsenosť. Nemôžete porovnávať vojaka, ktorý má za sebou šesť mesiacov vojny, s vojakom, ktorý príde zo strelnice. A ja mám len pár vojakov s bojovou skúsenosťou. Bohužiaľ, všetci sú mŕtvi, alebo zranení,“ dodal.

VIDEO: Bojový let: ukrajinský pilot v stíhačke MiG-29
Video

Americký denník The Washington Post tieto výroky zverejnil v pondelkovom článku, v ktorom upozornil, že kvalita ukrajinských síl, pokladaná za podstatnú výhodu voči Rusku, sa zhoršila v dôsledku strát mnohých najskúsenejších vojakov. To spolu s nedostatkom munície vedie k pochybnostiam o pripravenosti Kyjeva podniknúť jarnú ofenzívu.

Velenie ukrajinských výsadkárov podľa denníka Ukrajinska pravda tvrdí, že Kupol v interview, ktoré nemal povolené, šíril nedôveryhodné tvrdenia, preháňal výšku strát a porušil vojenské tajomstvo. Ubezpečilo, že všetci noví výsadkári prechádzajú základným a profesionálnym výcvikom a sám Kupol sa na výcvik nováčikov nikdy svojim nadriadeným či výcvikovým strediskám nesťažoval. Dodal, že do jeho jednotky boli zaradení aj vojaci, ktorí absolvovali výcvik v Británii.

VIDEO: Nepriateľa majú prekvapiť. Výsadkári NATO cvičia na boj
Video
148 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine