„Musíme urobiť všetko pre to, aby sa Buča stala symbolom spravodlivosti… Chceme, aby sa každý ruský vrah, kat, terorista zodpovedal za každý zločin,“ povedal Zelenskyj na kyjevskom summite o zločinoch v Buči.
Ukrajinský prezident predtým navštívil Buču s lídrami viacerých ďalších krajín. Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili premiér SR Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sanduová a predsedovia vlád Chorvátska a Slovinska Andrej Plenkovič a Robert Golob.

„To, čo sa stalo v Buči, pácha ruská armáda všade, kam príde,“ vyhlásil Zelenskyj na summite po návrate do Kyjeva. Tragédia Buče je podľa neho príkladom „systematického genocídneho násilia, ktoré je podstatou ruských činov na všetkých okupovaných ukrajinských územiach“.
Ukrajina odhaduje, že v oblasti Buče zomrelo približne 1400 civilistov a v samotnom meste 637.
Ukrajina využije svoj justičný systém na to, aby sa za svoje činy zodpovedala „väčšina ruských vrahov a teroristov“, povedal Zelenskyj. Krajina sa bude spoliehať aj na Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý „môže v rámci svojich právomocí trestne stíhať ruských vojnových zločincov na rôznych úrovniach“. Kyjev pracuje tiež na zriadení osobitného tribunálu pre zločin agresie Ruska proti Ukrajine.
Heger: SR medzi prvými vyslala forenzných špecialistov
Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger na podujatí pripomenul, že SR bola po Francúzsku druhou krajinou, ktorá do Buče a ďalších ukrajinských miest vyslala krátko po ich oslobodení pred rokom misiu forenzných špecialistov. Z Kyjeva o tom informuje osobitný spravodajca TASR.
„Poslali sme sem na Ukrajinu forenzných vyšetrovateľov a podporujeme aj zriadenie osobitného tribunálu na vyšetrenie týchto vojnových zločinov a potrestanie tých, ktorí ich páchali,“ zdôraznil Heger.
VIDEO: S akou ponukou prišiel Heger za Zelenským na Ukrajinu?Forenzný tím zo Slovenska pozostával z troch súdnych lekárov, štyroch forenzných technikov a jedného antropológa. Jeho úlohou bolo pomôcť ukrajinským partnerom mapovať vojnové zločiny spáchané Ruskom na území Ukrajiny.
Slovensko je zároveň jednou zo šiestich členských krajín EÚ, ktoré sú súčasťou spoločného tímu Eurojust – ICC vyšetrujúceho vojnové zločiny spáchané na Ukrajine. V spolupráci s mimovládnou organizáciou Liga za ľudské práva boli tiež v štyroch slovenských mestách (Bratislava, Košice, Nitra a Michalovce) zriadené centrá, ktoré zaznamenávajú svedectvá ukrajinských utečencov o vojnových zločinoch ruských okupačných vojsk.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo videu v piatok večer povedal, že Spojené štáty „sa budú snažiť dosiahnuť trestnú zodpovednosť a spravodlivosť tak dlho, ako bude treba“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok obvinil Moskvu, že „umožňuje, dokonca povzbudzuje“ k páchaniu vojnových zločinov na Ukrajine. „Ruská agresia vedie k systematickým vojnovým zločinom proti Ukrajine a jej obyvateľom,“ povedal vo videoodkaze, ktorý pustili na stretnutí v Kyjeve.
„Tieto zločiny, ktoré idú proti všetkým vojnovým zákonom, zostávajú nepotrestané, a preto ruskí lídri umožňujú, aby sa diali, dokonca ich povzbudzujú. Je to v rozpore s medzinárodným právom a má to jasný cieľ – podrobiť si ukrajinský národ násilím,“ uviedol Macron.
VIDEO: Naď: Ukrajinci nás informujú o extrémistoch i politických stranách.Zábery sú vhodné len pre silné povahy. Spravodajské fotografie z mesta Buča ukazujú neľudskosť vojny na Ukrajine.