Čínsky diplomat: Ukrajina a pobaltské štáty nemajú oporu v medzinárodnom práve

Postsovietske štáty ako Ukrajina alebo pobaltské krajiny nemajú skutočnú oporu v medzinárodnom práve, povedal v rozhovore s televíziou LCI čínsky veľvyslanec vo Francúzsku Lu Ša-jie. Vyjadrenie prišlo v reakcii na otázku, či je Krym v jeho očiach súčasťou Ukrajiny. Jeho slová dnes vyvolali pobúrené reakcie predstaviteľov Ukrajiny i pobaltských štátov, ktoré avizovali predvolanie čínskych diplomatov vo svojich krajinách.

22.04.2023 19:00 , aktualizované: 20:20
debata (424)

Výbušné tvrdenie zástupcu Pekingu vo Francúzsku prišlo v piatkovom rozhovore po tom, ako sa odmietol jasne vyjadriť k otázke štatútu Krymu, anektovaného Rusmi roku 2014. Keď moderátor Darius Rochebin poznamenal, že podľa medzinárodného práva polostrov patrí Ukrajine, čínsky diplomat s týmto bodom začal polemizovať.

VIDEO: Čínske a ruské lode spoločne hliadkujú v Tichom oceáne.

Video

„Tieto bývalé sovietske štáty nemajú, ako to povedať, efektívny status v medzinárodnom práve,“ povedal. „Pretože nemáme medzinárodnú dohodu konkretizujúcu ich štatút zvrchovaných krajín,“ pokračoval. Keď sa ho potom Rochebin pýtal, či chce naozaj povedať, že hranice v Európe vzišli z rozpadu Sovietskeho zväzu nepovažuje za „urovnanú“ záležitosť, veľvyslanec odvetil, že netreba sa o veci ďalej prieť.

Reportér denníka The Wall Street Journal Yaroslav Trofimov v reakcii na jeho slová pripomenul, že Rusko je súčasťou dohôd o rozpustení Sovietskeho zväzu z konca roku 1991. „Celkom odvážne, v podstate popiera legálnosť rozpustenia ZSSR,“ komentoval novinár slová čínskeho diplomata. Iní komentátori pripomenuli, že Lu Ša-jie má na konte množstvo kontroverzných vyjadrení a vlani vyhlásil, že obyvatelia Taiwanu budú čeliť „prevýchove“ v prípade pričlenenia ostrova k pevninskej Číne.

"Poznámky čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku ohľadom medzinárodného práva a zvrchovanosti štátov sú absolútne neprijateľné. Očakávame od čínskej strany vysvetlenie a úplné odvolanie tohto vyjadrenia, "reagoval na twitteri šéf lotyšskej diplomacie Edgars Rinkévičs. Neskôr dodal, že si za koordinácie s Litvou a Estónskom predvolal chargé d'affaires čínskeho veľvyslanectva v Rige.

Diplomatická roztržka prichádza na pozadí obáv západných vlád z prehlbovania spolupráce medzi Pekingom a Moskvou v čase pokračujúcej ruskej vojny proti Ukrajine. Peking neustále opakuje, že zvrchovanosť a územná celistvosť všetkých krajín by mala byť rešpektovaná, Rusko však za vlaňajší vpád do susednej krajiny nijako viditeľne nepostihol. Čínski činitelia sa naopak vymedzujú proti „jednostranným“ protiruským sankciám Západu, naopak ničenie ukrajinských miest ruskými silami nekritizujú.

VIDEO: Sila Číny rastie. Spustila na vodu tretiu lietadlovú loď. (jún 2022)

Video

„Ak ešte niekto nemá jasno v tom, prečo pobaltské krajiny nedôverujú Číne, aby ‚sprostredkovala mier na Ukrajine‘, tu máte čínskeho veľvyslanca, ktorý tvrdí, že Krym je ruský a hranice našich krajín nemajú žiadny právny základ,“ vyhlásil litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis, keď na twitteri zdieľal klip z rozhovoru na LCI.

Jeho estónsky náprotivok Margus Tsakhna povedal spravodajskému webu Delfi, že estónska diplomacia si predvolá čínskeho veľvyslanca a bude od neho žiadať vysvetlenie slov jeho kolegu vo Francúzsku. Veľvyslanec Ukrajiny v Paríži Vadym Omelčenko zase uviedol, že slová Lu Ša-jia sú v rozpore so stanoviskom Pekingu. „Nie je tu miesto pre nejednoznačnosť. Krym je Ukrajina. Sovietske impérium už neexistuje,“ napísal.

424 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #pobaltské štáty #vojna na Ukrajine