Zo Sudánu bolo evakuovaných viac než 1000 obyvateľov EÚ. Britov vraj opustila vláda

Z bojmi zmietaného Sudánu bolo evakuovaných už viac ako 1000 obyvateľov Európskej únie. V pondelok to uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

24.04.2023 13:25 , aktualizované: 14:17
Sudán chartúm Foto: ,
Sudánom zmieta konflikt o moc medzi štátnou armádou a polovojenskými jednotkami. Na snímke dym v hlavnom meste Chartúm.
debata (4)

„Išlo o komplexnú a úspešnú operáciu,“ povedal Borrell novinárom v súvislosti s evakuáciami. Dodal, že medzi evakuovanými bolo i 21 diplomatov z misie EÚ v Chartúme; veľvyslanec Únie v Sudáne sa z hlavného mesta presunul do inej časti krajiny.

„Najmä Francúzsku chcem poďakovať za to, že pomohlo evakuovať našich ľudí,“ vyhlásil Borrell. Vďaku vyjadril i spoločnému úsiliu ďalších krajín, ktoré evakuovali zo Sudánu nielen vlastných občanov, ale i občanov iných štátov.

Borrell odhadol, že v Chartúme sa nachádza ešte približne 1500 obyvateľov krajín EÚ.

Sudán boje Čítajte aj Boje v Sudáne pokračujú napriek dohode oboch strán o prímerí

V Sudáne už vyše týždňa pokračujú ťažké boje medzi tamojšou armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF), na čele ktorého stojí Burhánov zástupca, generál Muhammad Hamdán Daklú, pripomína AFP. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pri nich dosiaľ zahynulo najmenej 420 ľudí a 3700 ďalších utrpelo zranenia.

Borrell v nedeľu uviedol, že hovoril s vodcami oboch strán konfliktu a vyzval ich na „okamžitý pokoj zbraní“.

Podľa fínskeho ministra zahraničia Pekky Haavistoa hrozí, že bude z konfliktu v Sudáne ťažiť ruská žoldnierska Vagnerova skupina a EÚ by mala ohľadom situácie v Sudáne robiť viac. „Nie je fér, že tú krajinu všetci cudzinci za týchto okolností opúšťajú. Ak odídeme, ponecháme tiež určitý priestor pre Vagnerove jednotky a Rusko, aby túto hru rozohrali,“ povedal podľa agentúry Reuters pri príchode na zasadnutie ministrov EÚ v Luxemburgu.

Boje medzi sudánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF) trvajú už druhým týždňom. O život pri nich od 15. apríla prišlo zhruba 420 ľudí a mnoho krajín teraz kvôli pokračujúcej neistote evakuuje zo Sudánu svojich občanov. Ohlásené primeria bolo v africkej krajine opakovane porušené a odborníci poukazujú na horšiu humanitárnu situáciu aj pokračujúci výpadok internetu.

Sudan Russia Čítajte aj O Sudán sa bijú proruskí generáli

Americká televízia CNN minulý týždeň zverejnila reportáž, podľa ktorej vagnerovci zbrojili Jednotky rýchlej podpory (RSF), ktoré teraz bojujú proti armáde. Podľa správy na to využili základňu v susednej Líbyi, ktorú kontroluje mocný poľný maršal Chalífa Haftar.

Ohrozené sú levy a ďalšie zvieratá v rezervácii neďaleko Chartúmu

Boje medzi sudánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF) ohrozujú približne 25 levov a ďalších zvierat žijúcich v rezervácii neďaleko sudánskeho hlavného mesta Chartúm.

Sudánske centrum pre záchranu zvierat uviedlo, že kvôli výpadku elektriny nemôže napájať bezpečnostné ploty okolo výbehov. Zároveň mu dochádza potrava pre levy, ktoré potrebujú päť až desať kilogramov mäsa denne.

Situácia na záchrannej stanici je podľa centra kritická. Na mieste žije 25 levov a rôzne ďalšie zvieratá vrátane gazel, velbloudov, opíc, hyen a vtákov.

Centrum tiež uviedlo, že kvôli bojom nemá teraz na záchrannej stanici, ktorá sa nachádza juhovýchodne od Chartúmu, stály personál. V blízkosti rezervácie leží vojenská základňa, kde od začiatku konfliktu 15. apríla „sú smrteľné strety na dennom poriadku“.

„Pre terajšie výpadky prúdu sme pod obrovským tlakom a naše zásoby jedla a pitia dochádzajú,“ uviedlo centrum." Vyzývame preto všetkých úradníkov a tých, ktorí majú možnosť pomôcť, aby zasiahli… čo najskôr," dodalo.

Niekoľko tisíc Britov uväznených v Sudáne, obviňujú vládu, že ich opustila

Britskí občania, ktorí uviazli v Sudáne zmietanom konfliktom, obvinili vládu, že ich opustila. Británia cez víkend evakuovala svojich diplomatov a ich rodiny, ale varovala, že kým nebude dosiahnuté prímerie, je značne obmedzená vo svojej schopnosti pomôcť ďalším Britom. V krajine ich pritom podľa odhadov pravdepodobne zostalo niekoľko tisíc.

Britské úrady sa rozhodli evakuovať svoj diplomatický personál kvôli „konkrétnym hrozbám“, uviedol minister zahraničia James Cleverly. Vláda je podľa neho „absolútne odhodlaná“ podporovať Britov v Sudáne, ale kým boje neskončia, má takmer zviazané ruky. Podľa premiéra Rishiho Sunaka však pokračujú práce na zabezpečení bezpečnosti Britov, ktorí v krajine zostali.

Občania Spojeného kráľovstva v Sudáne boli vyzvaní, aby ministerstvu zahraničných vecí oznámili, kde sa nachádzajú, pre prípad, že bude k dispozícii ďalšia pomoc.

Brit Amar Osman, ktorý žije v Edinburghu, ale teraz sa nachádza v Sudáne, kam vyrazil na návštevu rodiny pred vypuknutím bojov, uviedol, že urobil, čo mu úrady odporučili. Nikto sa ale podľa neho zatiaľ neozval. „Po tom, čo sa všetci tí diplomati dostali von, máme pocit, že tu zomrieme,“ povedala jeho žena Fatima.

Mnoho Britov, ktorí sú stále uväznení v Chartúme, hovorí o svojej frustrácii z obmedzenej komunikácie s úradmi. Niektorí vyjadrili pobúrenie nad tým, že im bolo povedané, aby zostali v úkryte, a kvôli tomu prepásli príležitosť nechať sa letecky prepraviť do bezpečia armádami iných krajín.

Jednému britskému podnikateľovi, ktorý si neželal byť menovaný, sa podarilo odletieť s francúzskym lietadlom. Muž uviedol, že vie o niekoľkých ďalších britských kolegoch, ktorí zostali uväznení v sudánskom hlavnom meste. Zaobchádzanie britských úradov s nimi označil za „otrasné“.

Predseda obranného výboru britského parlamentu Tobias Ellwood uviedol, že vláda by sa teraz mala zamerať na „druhú fázu“ evakuácie, aby zabezpečila, že z krajiny sa dostanú všetci držitelia britských pasov, ktorí tak chcú urobiť. Ellwood uviedol, že nevie, koľko v krajine zostalo Britov, ale že podľa jeho informácií sa ich na ministerstve zahraničia registrovalo vyše 1000. A „pokojne ich môže byť ešte niekoľko tisíc,“, povedal.

Šéfka zahraničného výboru Alicia Kearnsová uviedla, že Britov v Sudáne môžu byť 3000 až 4000. Vláda má podľa nej povinnosť dostať ich z krajiny von, a ak to bude neuskutočniteľné, musí im to včas povedať, aby sa sami rozhodli, ako postupovať. Doterajšia obmedzená komunikácia úradov podľa nej „naznačuje, že od Afganistanu sa nikto nepoučil“.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Sudán #Josep Borrell