Irán zadržal v Perzskom zálive už druhý ropný tanker za necelý týždeň

Irán v stredu zadržal v Perzskom zálive už druhý ropný tanker v priebehu necelého týždňa. Informovalo o tom americké námorníctvo, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP. Prázdny tanker Niovi patriaci gréckej spoločnosti sa plavil medzi dvoma prístavmi v Spojených arabských emirátoch, z Dubaja do Fudžajry.

04.05.2023 07:11
debata (12)

V oblasti Hormuzského prielivu tanker plaviaci sa pod panamskou vlajkou obkľúčila flotila vysokorýchlostných člnov námorných síl iránskych revolučných gárd.

VIDEO: Sú budúcnosťou námornej vojny lodné drony?

Video
Pozrite si americké bezpilotné plavidlo MAST-13, aké preplávalo cez Hormuzský prieliv. Video: L3Harris Technologies

Člny následne „prinútili ropný tanker zmeniť kurz a nabrať smer do iránskych teritoriálnych vôd v oblasti prístavu Bandar Abbás,“ uvádza sa vo vyhlásení Piatej flotily amerického námorníctva so základňou v Bahrajne, ktoré zároveň vyzýva na okamžité prepustenie plavidla.

Ministerstvo zahraničných vecí USA v tejto súvislosti odsúdilo iránske zastrašovanie a obmedzovanie slobody moreplavby v regionálnych aj medzinárodných vodách, čo je podľa Washingtonu v rozpore s medzinárodným právom a ohrozuje stabilitu a bezpečnosť celého regiónu.

Podľa správ iránskych médií bol tanker s približne 30-člennou posádkou zadržaný na príkaz justičných orgánov iránskej islamskej republiky.

K podobným incidentom dochádza v oblasti Perzského zálivu, kľúčovej pre svetové dodávky ropy, opakovane od roku 2018, keď vtedajší americký prezident Donald Trump jednostranne odstúpil od dohody o iránskom jadrovom programe.

Mast-13, dron Čítajte viac Nielen zo vzduchu. Drony sú aj na mori. Používa ich Ukrajina, USA ich ukázali Iránu

Naposledy iránske námorné sily zadržali 27. apríla v Ománskom zálive ropný tanker plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov, ktorý smeroval z Kuvajtu do texaského Houstonu. Irán pred rokom zadržal dva grécke tankery a prepustil ich až v novembri.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #Spojené arabské emiráty #ropný tanker