Briti prvýkrát mali vietor ako hlavný zdroj energie, predbehol plyn

Veterné turbíny v Británii vyrábajú prvýkrát viac elektriny ako plyn. V prvých troch mesiacoch roka pochádzala tretina elektrickej energie v Spojenom kráľovstve z veterných fariem.

12.05.2023 06:58
debata (39)

Ukázal to podľa BBC výskum londýnskej univerzity Imperial College. Spoločnosť National Grid, ktorá v Británii prevádzkuje distribučnú sieť, tiež potvrdila, že v apríli sa v Británii vyrobilo rekordné množstvo energie zo slnka. Británia si pritom vytkla za cieľ, dosiahnuť nulové emisie pri výrobe elektriny do roku 2035.

„Stále existuje mnoho prekážok v dosiahnutí elektrickej siete úplne bez fosílnych palív, ale to, že vietor v dodávkach prvýkrát prekonal plyn, je naozajstný míľnik,“ povedal expert na energetiku na Imperial College Iain Staffell, ktorý je tiež spoluautorom správy.

Väčšina britskej veternej elektriny pochádza z veterných fariem v pobrežných vodách. Inštalácia ďalších veterných turbín na pevnine bola v Anglicku prakticky zakázaná v roku 2015.

Podľa súčasných pravidiel môžu firmy žiadať o výstavbu pevninských veterných turbín, ak sú výslovne uvedené v územných plánoch miestnych samospráv. Premiér Rishi Sunak sa v decembri vyslovil za uvoľnenie týchto obmedzení v záujme urýchlenia rozvoja.

Vedci tvrdia, že prechod na obnoviteľnú energiu je kľúčový pre obmedzenie dopadov klimatickej zmeny, ktorú už pociťuje aj Británia, ktorá vlani zaznamenala najteplejší rok od začiatku meraní.

Solárna a veterná energia sa v Británii teší značnému rastu. V prvej štvrtine tohto roka pochádzalo z obnoviteľných zdrojov energie 42 percent elektriny. Z fosílnych palív, ako sú plyn a uhlie, pochádza 33 percent.

Podľa zistení BBC však projekty zelenej energetiky za miliardy libier stoja kvôli odkladom ich pripojenia do siete. Niektoré solárne a veterné elektrárne na to čakajú aj desať až 15 rokov pre nedostatok kapacity elektrickej sústavy.

Elektrina však pokrýva len 18 percent celkových energetických potrieb Británie. Mnohé z nich elektrická energia nemôže naplniť, napríklad pri vykurovaní domov, vo výrobe a v doprave. V súčasnosti používa väčšina britských domácností na vykurovanie plynu a vláda sa usiluje o to, aby prešli na tepelné čerpadlá na elektrinu.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #zelená energia #OZE