Sytém KUB má podľa vzhľadu prezývku „tri prsty smrti“. Slúži proti lietadlám alebo vrtuľníkom, napísal portál Novinky.cz.
VIDEO: České lietadlá L-159 sú preverené bojom. Dostanú ich Ukrajinci?
Pavel poznamenal, že dva systémy protilietadlovej obrany KÚB s pomerne veľkým počtom rakiet „sú teraz v štádiu odovzdania“. Ukrajina ich podľa neho môže okamžite používať, pretože má na tento druh sovietskej techniky vycvičených vojakov.
Systém KUB vo výzbroji českej armády nahradia raketové komplexy Spyder z Izraela.
Čítajte viac Pavel varoval Kyjev pred unáhlenou ofenzívou. Zelenskyj žiadal od neho aj od Čaputovej vyzbrojenie brigádyDaruje Praha malú flotilu?
Podľa Pavla je dôvod uvažovať aj o darovaní bojových lietadiel L-159 Ukrajine. Zopakoval, že Česká republika už poskytla Ukrajine približne sto tankov a podobný počet bojových obrnených vozidiel.
Český prezident pripomenul, že západné krajiny sa zatiaľ zdráhajú poskytnúť moderné bojové lietadlá, pretože príprava na ich použitie trvá dlho a aj preto, že stroje obsahujú utajované systémy. Aliančné štáty nechcú, aby sa tieto zariadenia dostali do rúk Ruska.
VIDEO: Takto Zelenskyj s Pavlom privítali v Kyjeve prezidentku Čaputovú„Ale viem, že rokovania prebiehajú a nechajme sa prekvapiť, či nakoniec Ukrajina predsa len nejaké F-16, možno s demontovanou časťou týchto vybavení, dostane,“ poznamenal generál Pavel, ktorý bol v rokoch 2015 až 2018 predsedom vojenského výboru NATO.
Kyjev doteraz dostal od viacerých krajín stíhačky MiG-29 sovietskej výroby. Slovensko ich na Ukrajinu dodalo trinásť.
VIDEO: Do boja s Ruskom. Slovenské migy odleteli na Ukrajinu„Je na mieste uvažovať o tom, či by sme Ukrajine nemohli poskytnúť naše lietadlá L-159 s určitou perspektívou prezbrojenia, pretože aj tie by mohli Ukrajine významne pomôcť ako lietadlá priamej leteckej podpory pri protiofenzíve,“ dodal Pavel.
VIDEO: Bojový let: ukrajinský pilot v stíhačke MiG-29Česká armáda prevzala 72 lietadiel L-159 od spoločnosti Aero Vodochody pred dvadsiatimi rokmi. Praha 21 kusov z nich predala americkej firme Draken na výcvik, ďalšie slúžia v Iraku a niekoľko ich poslala španielskej firme CASA v rámci výmeny za dopravné lietadlá.
L-159 je ľahké bojové lietadlo, určené primárne na podporu pozemných vojsk a sekundárne na prieskum. V obmedzenej miere je schopné viesť vzdušný boj proti vrtuľníkom, bezpilotným prostriedkom, ľahkým bojovým a transportným lietadlám. Dvojmiestne verzie L-159T1 a L-159B sú určené hlavne na výcvik pilotov, ale môžu byť použité aj na plnenie bojových úloh.
Aj L-39NG pre Ukrajinu?
Práve tento zýždeň sa v Aero Vodochody začala sériová výroba štyroch cvičných lietadiel L-39NG pre štátny podnik LOM Praha na výcvik vojenských pilotov. Nahradia lietadlá L-39C Albatros. Nové stroje sa vyrábajú aj pre Vietnam a Maďarsko a záujem má aj Slovensko.
Spoločnosť AERO Vodochody AEROSPACE, a. s., sa okrem iných potenciálnych zákazníkov dlhodobo venuje aj Ukrajine, pripomína časopis českého ministerstva obrany A report.
Ukrajina je tradičným dodávateľom motorov pre lietadlo L-39C: konkrétne ide o mamutieho záporožského výrobcu motorov Motor Sič s jeho vývojovým závodom Ivčenko Progress. AERO Vodochody spolupracuje s oboma závodmi už dlhé roky, dokonca vyvinulo riešenie pre lietadlo L-159 Alca s použitím ich motora.
Pavel v rozhovore pre český Rádiožurnál tiež potvrdil, že sa bude pravidelne radiť s tímom externých poradcov pre domácu a zahraničnú politiku, medzi ktorými sú Petr Pithart, Karel Schwarzenberg a Michael Žantovský. Ich činnosť bude koordinovať bývalý diplomat a Pavlov osobný priateľ Petr Kolář.