Dodala, že tieto údaje ruského ministerstva financií ilustrujú špirálovito rastúce náklady Moskvy na vojnu proti Ukrajine. Rastúca zbrojná výroba a obrovské štátne výdavky udržujú ruský priemysel v chode a pomáhajú zmierniť ekonomický dopad západných sankcií, uvalených na Rusko po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vlani 24. februára.
Príjmy z energií klesli
Ruské ministerstvo financií prestalo zverejňovať jednotlivé mesačné údaje o plnení rozpočtu vlani v máji, novo však na rozpočtový portál pridalo dáta za rok 2022 a za začiatok tohto roku. Z týchto údajov vyplýva, že ruský štát v prvých dvoch mesiacoch roku 2022 vynaložil „na obranu“ 525,4 miliardy rubľov (asi 6 miliárd eur). Podľa nových údajov predstavovali výdavky „na obranu“ tento rok v januári 1,18 bilióna rubľov (asi 13,5 miliardy eur) a vo februári 822,4 miliardy rubľov (asi 9,5 miliardy eur).
VIDEO: Jadrové zbrane? Aj Putin má niekoho, na kom mu záleží, hovorí Japonka, ktorá prežila HirošimuRusko plánovalo tohtoročné vojenské výdavky vo výške 4,98 bilióna rubľov (asi 57 miliárd eur). Údaje ministerstva svedčia o tom, že v januári až februári už štát minul na tento účel viac ako dve pätiny sumy plánovanej na celý rok.
Údaje zverejnené minulý týždeň ukázali, že deficit ruského rozpočtu za január až apríl dosiahol sumu 3,4 bilióna rubľov (asi 39 miliárd eur), zatiaľ čo pred rokom rozpočet v rovnakom období vykazoval prebytok 1,2 bilióna rubľov (asi 13,8 miliardy eur). Ale tento rok výdavky Moskvy vzrástli, zatiaľ čo príjmy z predaja energetických surovín klesli.
Dvakrát viac ako výdavky na ľudí
Rusko minulý rok minulo na obranu 5,51 bilióna rubľov (asi 63 miliárd eur), čo predstavovalo 17,1 percenta jeho celkových výdavkov. O rok skôr na obranu išlo 3,57 bilióna rubľov (asi 41 miliárd eur), čiže 14,4 percenta celkových výdavkov v roku 2021.
Vybrali sme 15 krajín, ktoré dovážajú najviac ropy, plynu či uhlia z Ruska.
Tento rok v januári až februári 2023 predstavovali „obranné“ výdavky 36,2 percenta celkových rozpočtových výdavkov. Výdavky štátu „na obranu“ tak takmer dvojnásobne presiahli výdavky na sociálnu politiku a za „národnú obranu“ štát minul takmer štyrikrát viac ako za „národné hospodárstvo“, dodal Reuters.