FBI zverejnila dokumenty o plánovanom atentáte na Alžbetu II. v roku 1983

Britská kráľovná Alžbeta II. čelila počas návštevy USA v roku 1983 hrozbe atentátu. Vyplýva to z dokumentov amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý po minuloročnej smrti panovníčky zverejnil spisy týkajúce sa jej ciest do Spojených štátov.

26.05.2023 11:53
Alžbeta II. / Ronald Reagan / Foto:
Britská kráľovná Alžbeta II (druhá sprava) počas návštevy USA v roku 1983. Sprava prezident USA Ronald Reagan, druhá zľava prvá dáma USA Nancy Reganová a princ Philip, manžel britskej kráľovnej.
debata

FBI, ktorá pri nich pomáhala zaisťovať Alžbetinu bezpečnosť, sa obávala vyhrážok zo strany Írskej republikánskej armády (IRA).

O hrozbe sa dozvedel policajt, ktorý často navštevoval írsku krčmu v San Franciscu. V dokumente sa spomína, že tento klub mal povesť írskej "republikánskej krčmy navštevovanej sympatizantmi Dočasnej írskej republikánskej armády.

Muž varoval federálnych agentov pred mužom, ktorého v tomto podniku stretol. Dotyčný mu vraj povedal, že sa chce pomstiť za svoju dcéru, ktorá „bola v Severnom Írsku zabitá gumovým projektilom“. Vyhrážku vzniesol asi mesiac pred návštevou kráľovnej Alžbety II. a jej manžela princa Philipa v Kalifornii.

„Chcel sa pokúsiť kráľovnej Alžbete ublížiť a chcel to urobiť buď tak, že zhodí nejaký predmet z mosta Golden Gate Bridge na kráľovskú jachtu Britannia, až pod ním bude preplávať, alebo sa pokúsi kráľovnú Alžbetu zabiť pri jej návšteve Yosemitského národného parku,“ uvádza sa v dokumente.

V reakcii na túto hrozbu plánovala FBI „uzavrieť chodníky na moste Golden Gate Bridge, akonáhle sa jachta priblíži“. Nie je jasné, aké opatrenia boli prijaté v Yosemitskom parku, ale návšteva sa uskutočnila.

Spis o 102 stranách bol v pondelok umiestnený na Vault, informačnú webovú stránku FBI, na základe žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú podali americké médiá.

„Anglicko, vypadni z Írska“

Mnoho kráľovniných ciest do USA, vrátane návštevy západného pobrežia v roku 1983, sa uskutočnilo v čase zvýšeného napätia uprostred nepokojov v Severnom Írsku.

V roku 1976 bola Alžbeta v New Yorku na oslavách dvojstého výročia deklarácie nezávislosti. Dokumenty odhaľujú, ako bolo vydané predvolanie pilotovi za to, že nad parkom Battery preletel malým lietadlom s nápisom „Anglicko, vypadni z Írska“.

Spisy ukazujú, ako FBI zostala ostražitá voči tomu, čo považovala za reálnu možnosť ohrozenia teraz už zosnulej kráľovnej. V roku 1979 bol zabitý lord Mountbatten, príbuzný kráľovnej Alžbety a princa Philipa, pri bombovom výbuchu, ktorý vykonala IRA.

Pred osobnou návštevou zosnulej kráľovnej v Kentucky v roku 1989 sa v internej správe FBI uvádzalo, že „možnosť ohrozenia britskej monarchie je zo strany Írskej republikánskej armády (IRA) stále aktuálna“.

O zosnulej kráľovnej, ktorá vlastnila dostihové kone, je známe, že počas svojho života niekoľkokrát navštívila Kentucky, aby si užila jazdecké zážitky, ktorý tento štát ponúka, vrátane Kentucky Derby.

FBI zverejnila i ďalší dokument, ktorý súvisel s návštevou Alžbety II. v USA v roku 1991. Existovalo totiž podozrenie, že počas bejzbalového zápasu, na ktorom sa mala panovníčka zúčastniť, plánujú protestovať írski republikáni.

Priamo sa síce kráľovnej ani vtedajšiemu americkému prezidentovi Georgeovi H.W. Bushovi nevyhrážali, no na bejzbalovom štadióne si kúpili vstupenky na veľkú časť hlavnej tribúny.

debata chyba
Viac na túto tému: #FBI #kráľovná Alžbeta II.