Svetový potravinový program (WFP) potvrdil, že v niektorých častiach metropoly mohol doručiť potravinovú pomoc prvýkrát od začiatku konfliktu. Organizácia tiež upozornila, že od 15. apríla, keď konflikt medzi RSF a armádou vypukol, bolo v krajine vyrabovaných 17.000 ton potravinovej pomoci. V nasledujúcich mesiacoch by podľa WFP mohlo v Sudáne trpieť hladom na 2,5 milióna ľudí. Podľa Detského fondu OSN (UNICEF) tiež v krajine potrebuje životne dôležitú humanitárnu pomoc vyše 13,6 milióna detí.
Pôvodne dohodnuté týždňové prímerie malo skončiť v pondelok (29.5.) o 21.45 selč, už popoludní boli v hlavnom meste Chartúmu a v ďalších častiach krajiny hlásené oproti predchádzajúcim dňom intenzívnejšie boje.
Čítajte aj V Chartúme opäť pokračovali boje aj krátko po vyhlásení prímeriaOd polovice apríla si konflikt vyžiadal podľa zväzu sudánskych lekárov najmenej 866 obetí, píše The Guardian. Skutočný počet mŕtvych je podľa organizácie zrejme oveľa vyšší. Násilnosti tiež vyhnali z domova takmer 1,4 milióna ľudí, z ktorých viac ako 350.000 utieklo za hranice Sudánu. Tí, ktorí zostali v najťažšími stretmi zmietanej metropole, čelia častým výpadkom prúdu a vody a rabovaniu.
V meste je tiež mimo prevádzky väčšina nemocníc. Útoky na ne by podľa Christiana de Vosa, odborníka na medzinárodné trestné právo z mimovládnej organizácie Lekári za ľudské práva (PHR), mohli byť považované za vojnové zločiny, píše BBC.
Čítajte aj Boje v sudánskom Chartúme nabrali na intenzite. Pribúdajú aj prípady znásilneniaV Chartúme a Západnom Dárfúre tiež niekoľko žien a dievčat nahlásilo znásilnenie. Takmer vo všetkých nahlásených prípadoch sexuálneho násilia vinia obete RSF. Jednotky ale podľa listu The Guardian na opakované žiadosti o komentár nereagovali.