Snemovňa reprezentantov USA schválila zákon, ktorý pozastavuje dlhový strop

Americký prezident Joe Biden privítal stredajšie hlasovanie Snemovne reprezentantov o zvýšení limitu federálneho dlhu ako "rozhodujúci krok", ktorý zabráni platobnej neschopnosti USA. Súčasne ocenil, že demokrati a republikáni boli schopní nájsť kompromisné riešenie, informovala agentúra AFP.

01.06.2023 06:23
Joe Biden Foto: ,
Joe Biden.
debata (5)

„Dnes večer urobila Snemovňa reprezentantov rozhodujúci krok vpred, aby zabránila prvej platobnej neschopnosti v histórii a ochránila ťažko dosiahnuté a historické hospodárske oživenie našej krajiny,“ uviedol Biden vo vyhlásení a podľa TASR dodal, že „jedinou cestou vpred je kompromis“ medzi najsilnejšími politickým stranami v Kongrese.

USA / Vlajka / Zástava / Čítajte viac Platobná neschopnosť hrozí USA už 5. júna

Za návrh zákona, o ktorom Biden rokoval s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym, hlasovala hlboko rozdelená dolná komora Kongresu pomerom hlasov 314 k 117. Očakáva sa, že Senát bude o návrhu zákona hlasovať do konca tohto týždňa, konštatovala AFP.

K tomuto hlasovaniu došlo päť dní pred termínom stanoveným ministerstvom financií USA.

Ak by k schváleniu návrhu v Kongrese nedošlo, Spojeným štátom by hrozilo, že by sa od 5. júna dostali do platobnej neschopnosti.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #platobná neschopnosť #prezident Joe Biden