Rusko rieši dilemu: Posilniť vlastnú obranu alebo pozície na Ukrajine

Ruské vedenie musí naliehavo riešiť dilemu, či posilniť vlastnú obranu v regiónoch susediacich s Ukrajinou, alebo upevniť pozície na fronte. V súvislosti s útokmi partizánskych skupín v Rusku v miestach pri hraniciach s Ukrajinou to uvádza britská vojenská rozviedka.

02.06.2023 09:38
Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor Foto: ,
Bojovníci partizánskeho odboja Ruský dobrovoľnícky zbor na hraniciach v regióne Suma, 24. máj 2023.
debata (45)

Vo svojom pravidelnom hodnotení situácie na bojisku rozviedka pripomína, že diverzné skupiny sa o prelomenie hranice z Ukrajiny pokúsili dvakrát za posledných desať dní. Vo štvrtok sa ich podľa všetkého ruskej armáde a silám ministerstva vnútra podarilo zastaviť rýchlejšie ako minulý týždeň v pondelok.

Jar je tu. Majú už Ukrajinci pre protiútok heslo?
Video
#SpringIsHere – Jar je tu. Je to heslo ukrajinskej ofenzívy, ktorá má vytlačiť Rusov z okupovaných území? / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Britskí vojenskí spravodajcovia však podotýkajú, že sám rezort obrany v Moskve informoval, že na ruskom území nasadil rôznu vojenskú techniku, vrátane útočných vrtuľníkov a raketometu TOS-1A, ktorý je vyzbrojený termobarickými raketovými hlavicami. „Ruské velenie teraz čelí naliehavej dileme, či posilniť obranu v regiónoch pri hraniciach s Ukrajinou, alebo upevniť bojové línie na okupovanej Ukrajine,“ uvádza britská vojenská rozviedka.

Minulý týždeň v pondelok sa Belgorodská oblasť stala dejiskom ozbrojených stretov, ktoré podľa ruských úradov vyvolal vpád ukrajinských „sabotážnych skupín“. Podľa Kyjeva aj médií do oblasti prenikli Rusi z oddielov Legie Sloboda Rusku (LSR) a Ruského dobrovoľníckeho zboru bojujúcich na strane Ukrajiny. Neskôr sa stiahli.

Ukrajina, voojna Čítajte viac Ruskí partizáni môžu byť pre Ukrajinu aj problém, myslí si expert

Vo štvrtok sa podľa analytikov z amerického Inštitútu pre výskum vojny (ISW) podarilo členov LSR lokalizovať neďaleko ruskej Novej Tavolžanky asi 3,5 kilometra od hranice medzi oboma štátmi. ISW uvádza, že na ruské územie prenikajú len malé skupiny a hovorí v tejto súvislosti o výbojoch. Ide o útočné operácie malého rozsahu, pri ktorých vojaci rýchlo preniknú na územie nepriateľa s cieľom získať informácie, narušiť sily protivníka alebo zničiť jeho infraštruktúru. Takéto výboje končia plánovaným stiahnutím z úzko definovanej oblasti a ich cieľom nie je dané územie dlhodobo ovládnuť.

Generál Zalužnyj: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše
Video
Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj zverejnil video, ktoré naznačuje, že ukrajinská protiofenzíva sa blíži. / Zdroj: Ukrajinské ozbrojené sily

Ruské ministerstvo obrany však tieto výboje označuje za pokusy o „inváziu“ do Ruska a úrady z prihraničných oblastí evakuovali stovky detí. Hovorca prezidenta Vladimira Putina povedal, že jeho šéf je o dianí v Belgorodskej oblasti neustále informovaný. Kremeľ sa podľa ISW tieto obmedzené výpady snaží využiť vo svojej propagande s cieľom presvedčiť Rusov o tom, že vojna na Ukrajine je pre ich krajinu existenčnou otázkou. Ruské vedenie tiež chce získať podporu verejnosti pre zdĺhavý konflikt.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine