V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

V Pakistane uniesli významného aktivistu a právnika Mohammeda Džibrána Násira. Oznámila to jeho manželka, herečka a televízna moderátorka Manšá Pášáová. TASR prevzala správu od agentúry Reuters.

02.06.2023 13:04
Pakistan Foto: ,
Pakistanská polícia a polovojenské jednotky. Ilustračná snímka.
debata

Oboch zastavila počas jazdy autom domov biela dodávka a sedan, z ktorých podľa Pášáovej vybehlo najmenej 15 ozbrojených mužov. Násirovi následne prikázali, aby z vozidla vystúpil a bez vysvetlenia ho odviedli.

Orgány činné v trestnom konaní nepotvrdili, či sa Násir nachádza vo väzbe. Jeho manželka sa pokúsila podať na polícii trestné oznámenie, avšak policajti sa ho zdráhali prijať. Hovorca vlády v provincii Sindh sa k situácii nevyjadril.

Únos prichádza v čase politických nepokojov v krajine, ktoré sú výsledkom zatýkania funkcionárov z politickej strany bývalého premiéra Imrána Chána, ktorých chcú postaviť pred vojenský súd. Násir zatýkanie opozičných predstaviteľov kritizoval. Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že presunutím prípadov na vojenské súdy dochádza k narušeniu riadneho právneho procesu.

Násir v roku 2018 kandidoval vo voľbách ako nezávislý kandidát. Dlhodobo odsudzuje porušovanie ľudských práv v krajine a vo viacerých prípadoch zastupoval obete ako právnik.

debata chyba
Viac na túto tému: #Pakistan #aktivizmus