Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, uznal Zelenskyj

Ukrajina nebude môcť vstúpiť do Severoatlantickej aliancie skôr, ako sa skončí ruská invázia, priznal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Sme rozumní ľudia a chápeme, že nezatiahneme ani jednu krajinu NATO do vojny," povedal Zelenskyj v piatok na brífingu s estónskym prezidentom Alarom Karisom.

02.06.2023 21:20
Volodymyr Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
debata (93)

„Preto chápeme, že nebudeme členmi NATO, kým táto vojna trvá. Nie preto, že to nechceme, ale pretože to nie je možné,“ dodal Zelenskyj.

Ukrajina je kandidátskou krajinou na vstup do NATO i Európskej únie, niektoré európske vlády však nechcú stanovovať Kyjevu oficiálny časový plán členstva, kým pokračuje ruská invázia.

Video
Český minister zahraničia Lipavský: Ukrajine by som ponúkol členstvo v NATO

Piatkové vyjadrenie je zriedkavým priznaním zo strany Zelenského, ktorý od začiatku ruskej invázie vo februári minulého roka zintenzívnil tlak na NATO a EÚ, aby Ukrajine otvorili svoje dvere.

Vo štvrtok ukrajinský prezident na summite v Moldavsku povedal, že pochybnosti, ktoré európski lídri dávajú najavo v súvislosti s prijímaním Ukrajiny do NATO, povzbudzujú Rusko do napádania ďalších krajín. Zvažuje sa možnosť, že by hlavné veľmoci ponúkli Ukrajine bilaterálne bezpečnostné záruky v rokoch pred jej prijatím za plného člena NATO.

Macron, globsec Čítajte viac Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATO
93 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj