Proti Ruttemu sa búri jeho vlastná strana. Dôvodom je nárast počtu utečencov v krajine

Holandský premiér Mark Rutte sa ocitol pod rastúcim tlakom svojej materskej strany - Ľudovej strany za slobodu a demokraciu -, ktorá žiada, aby podnikol kroky na zníženie počtu žiadateľov o azyl, ktorí tento rok prídu do Holandska, inak sa jeho vláda ocitne v kríze.

05.06.2023 13:14
Mark Ruute Foto: ,
Holandský premiér Mark Ruute
debata

Delegáti na víkendovom kongrese Ľudovej strany (VVD) v Apeldoorne Rutteho obvinili, že nesplnil svoje sľuby z jesene 2022, podľa ktorých podnikne „podstatné“ opatrenia na zastavenie prílivu utečencov do krajiny.

Líderka skupiny VVD v parlamente Sophie Hermansová v tejto súvislosti vyzvala premiéra, aby sa „ponáhľal“ a upozornila, že trpezlivosť členov strany nie je nekonečná. Podľa jej slov VVD ako najväčšia strana štvorčlennej vládnej koalície by mohla z koalície vystúpiť, „ak neuvidí cestu vpred“, čo by viedlo k vládnej kríze.

Vlani v novembri musel Rutte odraziť rebéliu poslancov vlastnej strany proti zákonu, ktorý navrhol minister pre azyl Eric van der Burg. Ide o zákon, ktorý umožňuje vláde prinútiť miestne samosprávy, aby prijali utečencov a tí by tak boli rovnomernejšie rozptýlení po krajine.

Uvedený zákon bol reakciou na preplnené prijímacie strediská pre utečencov v Groningene. Podmienky v týchto centrách organizácia Lekári bez hraníc označila za „ponižujúce a neľudské“.

Rutte čelí aj odporu svojich partnerov v koalícii, liberálnej strane D66 a Kresťanskodemo­kratickej únii (CU), ktorí chcú, aby Holandsko zaujalo humánnejší prístup k azylantom.

Podľa šéfky CU Mirjam Bikkerovej by sa Holandsko mohlo vyrovnať s odhadovaným počtom 70-tisíc utečencov, ktorí môžu prísť do krajiny v priebehu tohto roka. Bikkerová minulý týždeň vyzvala Rutteho stranu, aby uznala, že „každý migrant je ľudská bytosť“.

DutchNews.nl pripomenul, že snahy VVD znížiť počet azylantov uviazli aj na súdoch. Tie v niekoľkých prípadoch rozhodli, že dočasný zákaz, aby sa utečenci bez štatútu právnej ochrany v Holandsku spojili so svojimi rodinami, porušil holandské a európske právo.

Premiér vkladá svoje nádeje do toho, že Európska únia uzatvorí dohodu s Tuniskom o znížení počtu utečencov prechádzajúcich cez Stredozemné more, čím sa zníži migračný tlak na Európu. Rutte na kongrese pripomenul, že výsledky prinášajú aj opatrenia na zosúladenie vízových pravidiel krajín západného Balkánu s pravidlami EÚ.

Delegáti VVD sa na kongrese dohodli na podpore vládneho kabinetu za predpokladu, že sa problém s azylantmi vyrieši do leta. „Naši ministri by nemali ísť na dovolenku, kým neprídu s vážnym balíkom opatrení,“ odkázala lídrom strany Hermansová.

Mark Rutte Čítajte viac Rutte žiada sprísniť migračnú politiku: Schengen zlyháva, nemusí prežiť
debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #Holandsko #Mark Rutte