Do Kosova dorazila turecká armáda. Má pomôcť stabilizovať situáciu v krajine

Turecký vojenský prápor, o ktorého vyslanie požiadala Severoatlantická aliancia, dorazil do Kosova, aby pomohol stabilizovať situáciu po nedávnych nepokojoch sprevádzaných násilnosťami.

05.06.2023 15:14
Srbsko Kosovo KFOR Foto: ,
Vojaci KFOR (vpredu) a kosovskí policajti hliadkujú pred budovou mestského úradu po zrážkach s kosovskými Srbmi v meste Zvečan na severe Kosova 30. mája 2023
debata (12)

Turecké ministerstvo obrany v nedeľu zverejnilo videozáznam, na ktorom vidno, ako z Turecka odchádzajú vojaci s insígniami mierovej misie NATO v Kosove (KFOR) a ako následne prichádzajú do Kosova.

K násilným potýčkam s etnickými Srbmi v Kosove došlo minulý pondelok. Zranenia pri nich utrpelo 30 príslušníkov medzinárodnej misie KFOR – 19 Maďarov a 11 Talianov. Väčšina z nich utrpela zlomeniny a popáleniny v dôsledku výbuchov improvizovaných zápalných zariadení.

Potýčky vypukli, keď srbská väčšina na severe Kosova nesúhlasila s tým, aby sa funkcií starostov štyroch obcí ujali zvolení zástupcovia albánskej národnosti. Zdroj z ministerstva obrany v Ankare minulý týždeň uviedol, že v Kosove má byť nasadených približne 500 tureckých vojakov.

NATO minulý týždeň oznámilo, že na posilnenie KFOR vyšle do oblasti 700 vojakov. KFOR v súčasnosti pozostáva z takmer 3 800 vojakov vrátane 350 Turkov. Požiadavka o ďalšie posily prišla z veliteľstva síl NATO v talianskom Neapole.

Srbsko / Kosovo / KFOR / Čítajte viac EÚ pohrozila Srbsku a Kosovu sankciami, ak nezabránia opakovaniu násilností
12 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #armáda #Turecko #Kosovo