Reforma poľskej justície porušuje právo EÚ, rozhodol únijný súd

Poľská justičná reforma zavádzajúca systém disciplinárnych postihov pre sudcov porušuje právo Európskej únie. K takémuto záveru v pondelok dospel Súdny dvor EÚ, ktorý vyhovel žalobe Európskej komisie v niekoľkoročnom spore s poľskou konzervatívnou vládou o politické ovplyvňovanie poľských súdov. Poľský minister spravodlivosti v reakcii na verdikt označil únijný súd za skorumpovaný.

05.06.2023 15:19 , aktualizované: 21:21
Poľský ústavný súd Foto:
Budova Poľského Ústavného súdu vo Varšave
debata (2)

Kolégium poľského najvyššieho súdu, ktoré malo právomoc rozhodovať o odvolaní sudcov, nebolo podľa najvyššieho orgánu únijnej justície nestranné a nezávislé. Ak sa však rozsudku nepodriadi, môže súd Poľsku udeliť ďalšiu finančnú sankciu.

Poľsko 20. decembra 2019 zákonom zmenilo vnútroštátne právne predpisy o organizácii všeobecných súdov, správnych súdov a Najvyššieho súdu. EK preto v žalobe navrhovala, aby Súdny dvor EÚ rozhodol, že novela poľského zákona porušuje viaceré ustanovenia spoločnej európskej legislatívy.

Pondelňajší rozsudok potvrdil, že kontrola dodržiavania hodnôt a zásad, akými sú právny štát, účinná súdna ochrana a nezávislosť súdnictva, zo strany členského štátu patrí plne do jeho právomoci. Členské štáty sú však pri výkone tejto právomoci povinné dodržiavať právo EÚ, aby nedošlo k znižovaniu úrovne právnej úpravy v oblasti organizácie súdnictva a nebudú ohrozovať nezávislosť sudcov.

Súdny dvor EÚ zopakoval svoje predošlé posúdenie z júla 2021, podľa ktorého disciplinárny senát Najvyššieho súdu nespĺňa požiadavku nezávislosti a nestrannosti.

Poľsko verdikt odmietlo

Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro označil Súdny dvor Európskej únie za „skorumpovaný“ a odmietol jeho rozhodnutie, podľa ktorého poľská reforma súdnictva z roku 2019 porušuje legislatívu EÚ. TASR o tom informuje podľa agentúr AFP a DPA.

„Tento verdikt nenapísali sudcovia, ale politici, pretože predstavuje jasné porušenie európskych zmlúv,“ vyhlásil Ziobro a dodal: „Najvyšší európsky súd je skorumpovaný.“

Európska komisia pondelkové rozhodnutie SDEÚ privítala. Ide podľa nej o „definitívne vyriešenie tejto záležitosti“. „Dnešok je dôležitým dňom pre obnovenie nezávislého súdnictva v Poľsku,“ povedal eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders. „Po dnešnom rozhodnutí musí byť (poľský) zákon o súdnictve náležite prispôsobený… Naliehavo žiadam poľské orgány, aby sa týmto rozsudkom v plnej miere riadili,“ doplnil.

EK tvrdila, že novela poľského zákona zveruje disciplinárnemu senátu, ktorého nezávislosť a nestrannosť nie sú zaručené, právomoc rozhodovať vo veciach s priamym vplyvom na postavenie a výkon funkcie sudcov. Táto právna úprava preto zasahuje do nezávislosti sudcov.

EK tiež tvrdila, že novela zákona sudcom ukladá povinnosť poskytovať informácie o svojich aktivitách v združeniach alebo organizáciách a tieto informácie sa zverejňujú, čím dochádza k porušeniu práva na rešpektovanie súkromného života a na ochranu osobných údajov.

V priebehu konania bola Poľsku uložená povinnosť platiť EK penále milión eur denne. Súd to považoval za nevyhnutné, aby Varšava zaistila účinnosť predbežných opatrení z júla 2021 a neuplatňovali sa ustanovenia novely zákona napadnuté EK. Penále sa 21. apríla 2023 znížili na 500-tisíc eur denne.

Uznesenia o penále prestávajú platiť po vyhlásení rozsudku, Poľsko však musí zaplatiť penále splatné za uplynulé obdobie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #reforma #justícia #európske právo