Turecko vzalo do väzby tínedžera, ktorý prikreslil Erdoganovi "Hitlerove" fúzy na plagáte

Turecké úrady v utorok zadržali a vzali do väzby 16-ročného mladíka, ktorý na fotografiu znovuzvoleného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na predvolebnom plagáte prikreslil fúzy.

07.06.2023 14:03
Recep Tayyip Erdogan Foto: ,
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
debata (6)

Viaceré médiá blízke opozícii vrátane denníkov Birgün, Cumhuriyet a súkromnej televíznej stanice Halk TV uviedli, že mladík z mesta Mersin na juhovýchode Turecka bol obvinený z toho, že neďaleko svojho domu poškodil jeden z plagátov perom, načmáral naň „Hitlerove fúzy a napísal urážlivé komentáre“.

Podľa mediálnych správ bol tínedžer zatknutý po tom, ako ho identifikovali priemyselné kamery. Úrady ho vypočuli v jeho dome, kde údajne „priznal nakreslenie fúzov“, ale poprel, že by napísal aj sprievodné komentáre.

Mladíka predviedli pred prokurátora, ktorý ho uznal za vinného z „urážky prezidenta“. Podľa televízie Halk TV bol uväznený v neďalekom detenčnom zariadení pre mládež.

Erdogan zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 28. mája, a nastúpil na ďalšie päťročné funkčné obdobie. Podľa ministerstva spravodlivosti je „urážka prezidenta“ jedným z najčastejších trestných činov v Turecku – vlani zaň bolo odsúdených 16 753 osôb.

Recep Tayyip Erdogan Čítajte viac "Turecké storočie sa začalo." Erdogan zložil prísahu, inaugurácie sa zúčastnil aj šéf NATO
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #Recep Tayyip Erdogan