Namiesto záväzných kvót na prerozdeľovanie migrantov, ktoré pri pokuse o jeho zavedenie pred siedmimi rokmi odmietlo Česko, Poľsko a Maďarsko, počíta schválený návrh s tým, že relokácie budú iba jednou z možností, ako preťaženým krajinám najmä na juhu Európskej únie v prípade potreby pomôcť.
Maďarskí policajti naháňali na Slovensku migrantov. Len cvične
Ďalšími variantmi má byť priamy finančný príspevok a iná pomoc, napríklad vyslanie expertov či materiálna podpora. Pokiaľ nejaká krajina nebude chcieť migrantov prijímať, mala by zaplatiť 20-tisíc eur za každého neprijatého človeka.

„Brusel zneužíva právomoci. Chcú umiestniť migrantov do Maďarska silou. To je neprijateľné, chcú nútene z Maďarska urobiť krajinu migrantov,“ povedal podľa svojho hovorcu Zoltána Kovácsa maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého vláda dlhodobo presadzuje tvrdú politiku proti prisťahovalcom najmä z moslimských krajín.
Európsky blok sa dlhodobo pokúšal zhodnúť na reforme migračnej a azylovej politiky, ktorú predložila Európska komisia v reakcii na nefunkčnosť doterajších pravidiel počas utečeneckej vlny z roku 2015.
Kľúčová časť reformy týkajúca sa solidarity s najvyťaženejšími štátmi zostávala kvôli ostro rozdeleným názorom dlho mimo záujmu politikov. V minulosti neúspešné návrhy riešení tiež obvykle počítali s „flexibilnou solidaritou“, teda nejakými formami inej podpory migráciou zasiahnutých krajín než len preberaním migrantov.
„Systém povinného prerozdeľovania sa už raz zrútil ako domček z kariet, keď sa ukázalo, že je neuskutočniteľný, škodlivý a nezodpovedajúci výzvam,“ napísal na twitteri poľský minister pre európske záležitosti Szynkowski vel Sęk. „Nebudeme súhlasiť s tým, aby nám boli vnucované absurdné nápady,“ dodal a pripomenul, že Poľsko si po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu „poradilo s najväčšou migračnou krízou po druhej svetovej vojne“. Poľsko prijalo asi 1,6 milióna vojnových utečencov zo susednej krajiny.
Príspevok vo výške 20-tisíc eur za každého migranta, ktorého krajina neubudne chcieť prijať v rámci stanovenej kvóty, námestník poľského ministra vnútra Bartosz Grodecki označil za „trest“. V televízii TVP Info povedal, že existuje obrovský nepomer medzi čiastkami, ktoré EÚ vynakladá na migrantov z juhu a na utečencov z vojnou zasiahnutej Ukrajiny.
Pri štvrtkovom hlasovaní na schôdzke únijných ministrov vnútra sa zdržali zástupcovia Slovenska, Malty, Litvy a Bulharska, píše portál Deutsche Welle.