Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, tvrdia Ukrajinci. Výbuch môže spôsobiť katastrofu

Rusko rozmiestnilo v chemickom podniku na severe Krymského polostrova výbušniny, ktoré by pri zničení továrne uvoľnili "tisíce ton" jedovatých látok. Vyhlásili to dvaja ukrajinskí predstavitelia, informuje v piatok TASR podľa portálu britskej televízie Sky News.

09.06.2023 22:10
krym, rusko, ukrajina, výbuch Foto: ,
Stúpajúci dym a plamene z horiacej palivovej nádrže v Sevastopole na Kryme 29. apríla 2023. Ilustračná snímka
debata (101)

Podnik Krymský TITAN leží neďaleko mesta Armiansk na Perekopskej šiji, ktorá spája polostrov Krym s pevninskou Ukrajinou. Rusko Krym okupuje už od roku 2014.

Bývalý plukovník ukrajinských ozbrojených síl Roman Svitan pre televízny kanál Apostrof TV povedal, že ženisti ruskej armády pripravili podnik Krymský TITAN na demoláciu.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Je to ofenzíva? Nie je to ofenzíva? Odpovedáme, čo sa deje na fronte

„Továreň je už úplne zamínovaná, aj nádrže s kyselinu, chlórom a činidlami. Ruskí ženisti tam nedávno začali klásť výbušniny, lebo videli, že ozbrojené sily Ukrajiny môžu prekročiť rieku Dneper (Dnipro) a zaútočiť na Armiansk,“ citovali Svitana noviny Kyiv Post.

Rovnaké varovanie vyslovil aj Oleksandr Prokudin, gubernátor Chersonskej oblasti hraničiacej s Krymom. O zamínovaní továrne informoval už minulý týždeň v piatok.

„Prípadný výbuch spôsobí uvoľnenie tisícov ton jedovatých látok do ovzdušia a bude to viesť k smrteľnému nebezpečenstvu pre ľudí a životné prostredie,“ povedal Prokudin.

Pred a po. Zaplavené oblasti po zničení Kachovskej priehrady
Video
chemická Čítajte viac Rusko by mohlo na Ukrajine použiť „strašné“ chemické zbrane, varuje expert
101 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Krym #vojna na Ukrajine