Britské stíhačky opäť leteli k ruským lietadlám, ktoré nekomunikovali

Britské stíhačky v piatok vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa blížili k vzdušnému priestoru krajín Severoatlantickej aliancie. Uviedlo to britské ministerstvo obrany, informuje agentúra AFP.

10.06.2023 06:22
stíhačka, Eurofighter Typhoon Foto: ,
Talianska stíhačka Eurofighter Typhoon je pripravená zapojiť sa do misie ochrany vzdušného priestoru v Litve. Pobaltská krajina je jedným zo šiestich štátov, v ktorých vzniknú nové veliteľské centrá Severoatlantickej aliancie.
debata (11)

Britské stíhačky Typhoon najskôr v piatok vzlietli k dvom ruským transportným lietadlám An-12 a An-72, ktoré mierili z juhu Ruska k exkláve Kaliningrad nachádzajúcej sa medzi Poľskom a Litvou, členmi Severoatlantickej aliancie.

Ukrajina ich ešte nemá. No F-16 už dozerajú na Rusko
Video

Britské stíhacie lietadlá boli neskôr vyslané k dvom ruským strategickým bombardérom Tu-22M a dvom stíhačkám Su-30, ktoré leteli z juhu Ruska ponad Fínsky záliv a Baltské more.

V oboch prípadoch ruské lietadlá odmietali komunikovať s príslušnými úradmi, no zostali v medzinárodnom vzdušnom priestore, priblížil britský rezort obrany.

Do pohotovosti boli uvedené aj fínske, švédske, portugalské a rumunské bojové lietadlá.

„Tieto zásahy sú jasnou pripomienkou toho, že RAF (britské Kráľovské letectvo) je vždy pripravené brániť nebo našich spojencov, pričom koordinovaná akcia niekoľkých vzdušných síl slúži ako jasná demonštrácia hodnôt našich medzinárodných aliancií,“ povedal britský minister obrany Ben Wallace.

Britské a švédske stíhačky k ruským lietadlám – stíhačke Su-27 a prieskumnému lietadlu Il-20 – vzlietli aj vo štvrtok večer, pretože mierili k vzdušnému priestoru Švédska a NATO a odmietali komunikovať.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO