Poľsko je šokované smrťou ďalšej tehotnej ženy. Poslankyňa kritizuje lekárov: Skrývate sa za relikvie Jána Pavla II.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že žena v Poľsku môže podstúpiť interrupciu, ak je ohrozený jej život alebo zdravie. Vyjadril sa tak v reakcii na smrť 33-ročnej tehotnej ženy, ktorá zomrela na septický šok počas hospitalizácie v juhopoľskom meste Nowy Targ. Žena bola v piatom mesiaci tehotenstva.

13.06.2023 16:33
debata (3)

Ako na svojom webe informovala poľská televízia TVN, Morawiecki na tlačovej konferencii zdôraznil, že „interrupcia nikdy nie je ľahkou voľbou, ale niekedy je jednoducho nevyhnutnosťou a poľské právo je v tomto prípade jednoznačné: interrupcia je prípustná vo všetkých takýchto prípadoch, vždy keď je ohrozený život a zdravie ženy“. „Život a zdravie ženy sú tu najdôležitejšie,“ vyhlásil premiér.

Prípadom smrti 33-ročnej Doroty sa teraz zaoberá krajská prokuratúra v Katoviciach.

Zomrela v deň hospitalizácie

Žena bola v nedeľu 21. mája prijatá do nemocnice v Nowom Targu po tom, ako jej v piatom mesiaci tehotenstva odtiekla plodová voda. Počas hospitalizácie sa v telefonátoch príbuzným sťažovala, že sa cíti veľmi zle, zvracala a mala zimnicu. V stredu skoro ráno žene diagnostikovali septický šok a sonografickým vyšetrením sa zistilo, že došlo k odumretiu plodu. Žena zomrela v ten istý deň po zástave srdca.

Poland Protest Čítajte viac Choď preč, odháňali z gynekológií znásilnenú maloletú Poľku

Smrť 33-ročnej ženy bola treťou od roku 2020, keď sa v Poľsku sprísnili už aj tak prísne zákony o interrupciách. Časť verejnosti vinu za tento stav pripisuje lekárom, ktorí nevykonali interrupciu, na ktorú mala žena zákonné právo.

Podľa súčasného zákona môžu totiž ženy v Poľsku podstúpiť interrupčný zákrok, ak je ohrozené ich zdravie alebo život.

Morawiecki: Neskrývajte sa za obavy

Bojovníci za právo na potrat však tvrdia, že strach z právneho postihu, ktorý v lekároch vyvolal takmer úplný zákaz interrupcií, ich v tomto prípade viedol k tomu, že odmietli vykonať potrat, aj keď ho žena potrebovala.

V zjavnej narážke na túto situáciu a neistotu lekárov, či zákon vykonať, Morawiecki apeloval, aby sa zdravotníci „neskrývali za nedostatok usmernení“ alebo za svoje obavy. Zdôraznil, že „interrupcia je v Poľsku povolená v situácii, keď je ohrozený život a zdravie ženy. Poľské zákony sú jasné.“

poľsko interrupcie potraty Čítajte viac V poľskej nemocnici, kde po odopretí interrupcie zomrela žena, zistili pochybenia

Agentúra PAP dodala, že poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v pondelok oznámil vymenovanie tímu, ktorý má vypracovať usmernenia o interrupciách pre zdravotnícke subjekty.

Časť poslancov poľského parlamentu si v utorok na podnet ľavicovej poslankyne Katarzyny Kotulovej minútou ticha uctila pamiatku tehotných žien, ktoré zomreli v poľských nemocniciach.

Skrývate sa za relikvie Jána Pavla II.

„V poľských nemocniciach umierajú ženy pod dohľadom lekárov a títo lekári namiesto toho, aby liečili a zachraňovali životy žien, sa skrývajú za relikvie Jána Pavla II. a výhradu svedomia,“ kritizovala Kotulová.

Na výzvu Kotulovej uctiť si pamiatku tehotných žien, ktoré zomreli v nemocniciach, však nereagovali všetci poslanci, dodala TVN.

Medzi tými, ktorí zostali sedieť, boli zástupcovia vládnej koalície, ale aj politici Konfederácie či predseda Poľskej ľudovej strany Wladysław Kosiniak-Kamysz, ktorý najprv vstal, ale hneď potom si sadol, uviedla TVN s odvolaním sa na vyhlásenie poslankyne Občianskej koalície Barbary Nowackej.

Nowacká ich postoj kritizovala a vytkla im, že práve kvôli politike vládnej koalície „sa poľské ženy boja mať deti.“

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #interrupcie