Stretnutie Blinkena a čínskeho prezidenta sa začalo o 16.30 h miestneho času (10.30 h SELČ). Podľa BBC konanie takejto schôdzky nasvedčuje tomu, že obe svetové mocnosti sa snažia zlepšiť svoje vzájomné vzťahy.
O stretnutí Blinkena so Si Ťin-pchingom sa špekulovalo už skôr, v jeho neprospech však hovoril fakt, že takéto rokovanie ministra s prezidentom je z protokolárneho pohľadu neobvyklé.
Antony Blinken pricestoval do Číny ako vôbec prvý šéf diplomacie USA od roku 2018. Jeho návšteva v Pekingu sa uskutočnila v čase zvýšeného napätia medzi oboma súperiacimi mocnosťami.
Blinken sa v pondelok na úvod druhého dňa svojej návštevy Číny stretol s najvyššie postaveným čínskym diplomatom Wang Im, ktorý je v čínskej mocenskej hierarchii nad ministrom zahraničných vecí Čchin Kangom. Wang Im v rozhovore uviedol, že Čína a Spojené štáty si musia vo vzájomných vzťahoch vybrať medzi „spoluprácou a konfliktom“. Zároveň zdôraznil, že Čína „nemá v otázke Taiwanu žiaden priestor na kompromisy či ústupky“.
Šéf americkej diplomacie v nedeľu sedem a pol hodiny rokoval so svojím čínskym náprotivkom – oveľa dlhšie, ako sa plánovalo. Obe strany označili diskusiu za úprimnú, vecnú a konštruktívnu. Ministri sa dohodli, že v nej budú pokračovať Washingtone.
Čítajte viac Ministri zahraničných vecí USA a Číny viedli "otvorené" rozhovory, zídu sa znovaPrvá návšteva ministra zahraničných vecí USA sa uskutočnila v čase zvýšeného napätia medzi súperiacimi mocnosťami.