Francúzsky prezident Macron čelí kritike. Dôvod? Vypil fľašu piva na ex

Francúzsky prezident Emmanuel Macron čelí obvineniu z nezodpovednosti a toxickej maskulinity kvôli videu, ktoré ho zachytáva, ako v šatni ragbyového klubu vypil fľašu piva počas 17 sekúnd. Informoval o tom list The Guardian, podľa ktorého vo Francúzsku vyvolal debatu o pití alkoholu.

20.06.2023 10:28
macron, pivo, maskulinita Foto:
Snímka z videa, kde prezident Emmanuel Macron pije pivo značky Corona počas osláv.
debata (24)

Na videu je vidieť prezidenta Macrona, ako si v šatni toulouského ragbyového tímu po sobotňajšom víťazstve nad La Rochelle na parížskom Stade de France berie fľašu piva Corona. Po výzvach, aby pivo vypil do dna, za jasotu trénerov a hráčov fľašu vyprázdni, načo s ňou hrdo búcha na pult.

„Toxická maskulinita v politickom vedení na jednom zábere,“ napísala na twitteri poslankyňa za stranu Zelených Sandrine Rousseauová. „Prezident, ktorý zdieľa radosť 23 hráčov a podieľa sa na ich tradíciách. To je všetko,“ reagoval Jean-rené Cazeneuve, poslanec Macronovej centristickej strany Obnova (Renaissance).

Emmanuel Macron Čítajte aj Macron vyzval Európu na nezávislejšiu vzdušnú obranu. Nemá sa príliš spoliehať na USA

Voľba piva Corona – obľúbeného nápoja zosnulého pravicového prezidenta Jacquesa Chiraka – viedla k špekuláciám, či sa tým Macron snaží nadbiehať pravici, alebo sa pokúša ukázať, že je mužom z ľudu po obvineniach, že je „mimo“.

Keď sa v marci, v čase krízy okolo francúzskej dôchodkovej reformy, objavilo video Macrona na pive v Kinshase, čelil obvineniu, že je odtrhnutý od bežných starostí doma.

Väčšina komentárov sa však sústredila na Macronov postoj k alkoholu. Je veľkým zástancom francúzskeho vinárstva a raz vyhlásil, že pravidelne vypije pohár vína na obed a ďalší večer. Bolo tiež vidieť, že bráni vinárskej a alkoholovej loby tým, že blokuje pokusy orgánov verejného zdravotníctva propagovať „suchý január“.

Macron, globsec Čítajte aj Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATO

Denník Libération pripomenul, že v roku 2018 Macron v rozhovore pre miestne noviny uviedol, že skôr ako víno je pre mladých ľudí nebezpečné nárazové pitie piva a liehovín. Povedal, že existuje problém verejného zdravia, „keď sa mladí ľudia rýchlo opíjajú silným alkoholom alebo pivom“. Libération napísal, že Macron teraz predvádza svoje vlastné „vysokorýchlos­tné“ pitie.

„Prezident má zodpovednosť ako vzor, pokiaľ ide o príklad zdravého správania. V tomto prípade spája šport, večierky a konzumáciu alkoholu v kontexte mužného tlaku rovesníkov, kde každý pije trochu veľa,“ povedal stanici BFM TV Bernard Basset z neziskovej organizácie Association Addictions France. „Je to nevhodné… Môžete to urobiť, ale nie pred kamerami,“ dodal lekár a špecialista na závislosti William Lowenstein.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #pivo #Emmanuel Macron