V Paríži vybuchla budova americkej školy: 37 zranených, štyria sú v ohrození života

Najmenej 37 zranených si dnes vyžiadal výbuch budovy americkej hudobnej školy v centre Paríža. Štyria ľudia sú v ohrození života, uviedol večer minister vnútra Gérald Darmanin po príchode na miesto. Pátranie po dvoch nezvestných bude podľa neho pokračovať aj v noci. Jeden dom sa po explózii zrútil a začal horieť. Na mieste zasahovalo až 325 hasičov, plamene sú už ale pod kontrolou, uviedol Darmanin vo vysielaní BFM TV. Mesto zriadilo stredisko pre ľudí, ktorí sa museli evakuovať. Francúzsky prezident Emmanuel Macron poďakoval zasahujúcim zložkám. Príčina nešťastia zatiaľ nie je jasná.

21.06.2023 18:18 , aktualizované: 22:49
Francúzsko Paríž Požiar Výbuch Foto: ,
Hasiči zasahujú počas požiaru, ktorý spôsobil výbuch v Paríži v stredu 21. júna 2023. K incidentu došlo neďaleko budovy Panteónu, kde sú pochované mnohé významné osobnosti francúzskych dejín.
debata (7)

Silný výbuch sa ozval v parížskom 5. obvode okolo 17.00 h. Jeden dom sa úplne zrútil, niekoľko ďalších je vážne poškodených, jedna fasáda spadla na ulicu. Podľa svedkov z okolia boli v sutinách uväznení ľudia, ktorí si mobilnými telefónmi volali o pomoc. Nuňez varoval, že počet zranených môže ešte stúpnuť. Vedenie metropoly zriadilo krízovú jednotku pre koordináciu zásahu.

Predtým prefekt informoval o 16 zranených, stav siedmich z nich bol kritický. Bilanciu úrady neskôr zmenili na 26 zranených, z toho štyria v kritickom stave, a následne celkový počet zranených zvýšili na 29. Väčšina postihnutých sa v čase výbuchu nachádzala na ulici a zasiahli ich trosky výbuchu.

Na mieste bola aj starostka Paríža Anne Hidalgová. Vedenie metropoly a obvodu na radnici zriadilo krízové centrum, kam sa môžu so žiadosťou o pomoc obrátiť ľudia, ktorí museli dočasne opustiť svoje domovy. Byty v okolí výbuchu majú vytlčené okná, poškodené sú aj autá. S evakuáciou pomáhalo až 200 policajtov, uviedol Darmanin. Väčšina postihnutých sa v čase výbuchu nachádzala na ulici a zasiahli ich trosky.

„Dnes večer oslavujeme hudbu, ale nie je nám do spevu. Myslíme na tých, ktorých postihol výbuch v Paríži,“ uviedol Macron na začiatku koncertu k sviatku hudby v Elyzejskom paláci.

Na miesto zásahu prišli stovky policajtov a hasičov, zasahovali aj vojaci. Úrady dôrazne žiadali obyvateľov mesta, aby sa zasiahnutej štvrti vyhli. Časť obyvateľov bola evakuovaná. Dopravný podnik uzavrel z bezpečnostných dôvodov nádražie prímestských vlakov RER Port-Royal. Výbuch sa odohral v tesnej blízkosti vojenskej nemocnice Val-de-Grâce.

Premiérka Élisabeth Borneová uviedla, že je potrebné nechať v pokoji zasahovať profesionálov. O vývoji diania ju informuje parížsky policajný prefekt, oznámila stanicu BFM TV. Podľa novinárov sa odohralo niekoľko potýčok medzi policajtmi a ľuďmi, ktorí sa snažili preniknúť do uzavretého priestoru.

Prokuratúra prípad zatiaľ vyšetruje ako neúmyselné ublíženie na zdraví spôsobené porušením povinností.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #výbuch #Francúzsko #požiar #Paríž