Prigožin v piatok prinútil tisíce svojich bojovníkov, aby sa na znamenie nesúhlasu s ruským armádnym velením vydali z Ukrajiny cez Rostov na Done na juhu Ruska smerom na Moskvu. V sobotu však šéf vagnerovcov ťaženie odvolal na základe hmlistej dohody s Kremľom, ktorú sprostredkoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Sám Prigožin sa mal podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova presunúť do Bieloruska, jeho miesto pobytu je však doteraz nejasné.
Putin vo svojom pondelkovom prejave vyhlásil, že vagnerovci môžu ísť za Prigožinom do Bieloruska, ak chcú. Podľa analytikov z ISW na nich však Kremeľ v takom prípade bude pozerať ako na zradcov.
„Putin sa vo svojom prejave z 26. júna snažil presvedčiť čo najviac bojovníkov a veliteľov z radov vagnerovcov, aby sa pridali k ruským armádnym silám a ďalej bojovali proti Ukrajine. Zároveň chcel, aby sa jednotliví vagnerovci, ktorí sú najlojálnejší k Prigožinovi, identifikovali,“ uvádza sa v správe inštitútu. Putinova snaha začleniť vagnerovcov do síl spadajúcich pod ministerstvo obrany ukazuje, že potrebuje skúsenú a efektívnu silu, uvádza tiež inštitút.