Miestne úrady vydali varovanie pred horúčavami a vyzvali ľudí, aby nevychádzali z budov medzi 11.00 h a 16.00 h, teda v najhorúcejších hodinách dňa. Pre vysoké teploty už osem dní trvajú aj opakované výpadky dodávok elektriny. Odber elektriny tiež stúpol tak, že dosiahol národný rekord, čo preťažilo energetickú sieť.
Návrat dovolenkárov z horiaceho Grécka: Ako na Titanicu
V niektorých prípadoch trvali výpadky dodávok elektriny až 36 hodín. Štátom vlastnená energetická spoločnosť Enemalta oznámila, že vysoké teploty poškodili mnoho jej podzemných káblov. Desaťtisícom jednotlivcov a podnikov preto prestala fungovať klimatizácia.
Veľa ľudí spalo na zemi, vonku alebo vo svojich autách s klimatizáciou, aby v noci unikli horúčave. Pre kolaps dodávok elektriny museli reštaurácie a supermarkety vyhodiť rozmrazené potraviny v hodnote tisícov eur.
Maltské združenie hotelov a reštaurácií tiež oznámilo, že frustrovaní hostia sa pre výpadky elektriny z odhlasujú z ubytovania.
Okrem Grécka, ktoré bojuje s prírodnými požiarmi už vyše týždňa a muselo z obľúbených dovolenkových ostrovov evakuovať desaťtisíce turistov, trápia extrémne horúčavy aj ďalšie krajiny v Stredomorí ako Turecko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko a Francúzsko.
Čítajte viac Po Rodose horí aj ostrov Korfu a Evia. Grécko je vo vojne s lesnými požiarmi, vyhlásil premiér