Pre štrajk pilotov spoločnosti Ryanair v Belgicku bolo zrušených takmer 100 letov

Štrajk pilotov leteckej spoločnosti Ryanair v Belgicku v rámci prebiehajúceho sporu o pracovné podmienky viedol k zrušeniu 96 letov na Letisko Charleroi Brusel-Juh a z neho počas tohto víkendu. Krok prichádza uprostred rušnej letnej cestovnej sezóny.

29.07.2023 14:49
Ryanair / Lietadlo / Foto: ,
debata (1)

Protestná akcia sa dotkne 17-tisíc cestujúcich, ktorí majú odletieť z tohto letiska alebo naň pristáť. Ide o približne 28 percent z očakávaného počtu cestujúcich, informovala v sobotu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie zmieneného letiska v meste Charleroi.

Piloti Ryanairu tvrdia, že táto nízkonákladová írska letecká spoločnosť nedodržiava kolektívnu zmluvu, ktorá stanovuje pracovné voľno výmenou za zníženie platov. Zmluva bola dohodnutá v roku 2020 počas vrcholiacej covidovej pandémie, ktorá zdecimovala letecký priemysel.

Odborový zväz pilotov uviedol, že spoločnosť Ryanair nerešpektuje belgické zákony a prosperuje vďaka „sociálnemu dumpingu“ vytvárajúcemu nekalú konkurenciu pre ostatné letecké spoločnosti, ktoré pravidlá dodržiavajú.

Spoločnosť Ryanair už predtým vyzvala pilotov, aby namiesto štrajku rokovali, a uviedla, že dosiahla dohody o pracovných podmienkach so svojimi talianskymi, francúzskymi a španielskymi zamestnancami.

Viac ako polovicu letov spoločnosti Ryanair na Letisku Charleroi Brusel-Juh zabezpečujú lietadlá, ktoré obsluhujú zamestnanci z iných krajín. Počas predchádzajúceho štrajkového víkendu 15. a 16. júla bolo zrušených celkovo 120 letov do tohto vzdušného prístavu a z neho.

Ryanair Čítajte viac Ryanair ma ambiciózne plány: Zlikvidujeme všetky aerolinky v Európe
1 debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk #Belgicko #Ryanair