Kaczynski ohlasuje zjazd PiS, témou je aj referendum o migrantoch

Líder poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski povedal, že programový zjazd strany bude koncom augusta alebo začiatkom septembra.

29.07.2023 15:22
Jaroslaw Kaczynski Foto: ,
Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski
debata (4)

Kaczynski zároveň v piatok pre štátny Poľský rozhlas zopakoval plány strany usporiadať referendum o plánoch premiestňovania migrantov v rámci EÚ v deň jesenných parlamentných volieb. Podľa neho práca na programe strany pre voľby je „v záverečnej fá­ze“.

„Počítame s tým, že referendum bude platné a, samozrejme, väčšina Poliakov nebude súhlasiť s povinným presídlením,“ povedal Kaczynski. „Jednoducho to zviaže ruky… každému, kto bude pri moci, aj o niekoľko rokov.“

Európska komisia navrhla program premiestňovania migrantov. V jeho rámci budú musieť členské štáty EÚ prijať počiatočnú kvótu 30-tisíc migrantov z krajín, ktoré sú najviac zaťažené migráciou (najmä z Grécka a Talianska) alebo zaplatiť približne 22-tisíc EUR za každého migranta, ktorého odmietnu prijať.

Podľa poľského ministra pre EÚ Szymona Szynkowskiho vel Seka sa však pre trenice medzi členskými štátmi práca na pláne EÚ „odložila minimálne do septembra“.

migrácia Čítajte viac Migrácia: Zavrú Rakúšania a Česi opäť hranice?
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #zjazd #migrácia #Jarosław Kaczyński