Ešte stále neznámy počet ľudí nebol započítaný do bilancie, zatiaľ čo pátracie tímy so psami vycvičenými na odhaľovanie mŕtvych prehľadávajú miesta zdevastované požiarom v v najhoršie zasiahnutom meste Lahaina. Väčšina tiel bola doteraz nájdená blízko pobrežia oceánu, v ktorého vlnách ľudia hľadali spásu pred ohňom.
Guvernér podľa agentúry AP pripomenul, že pri postupnom obnovovaní služieb mobilných operátorov klesol počet nezvestných z viac ako 2000 na zhruba 1300.
„Veľa ľudí muselo všetko nechať na mieste a rýchlo utiecť, a tak nemajú svoje mobily. Tie samozrejme ľahli popolom,“ dodal.
Šesť miliárd dolárov
Havajský guvernér už v skoršom rozhovore, ktorý odvysielala stanica CBS, varoval, že počet obetí bude zrejme ďalej narastať. „Denne nájdu pravdepodobne desať až 20 ľudí, kým neskončia. A to bude pravdepodobne trvať desať dní. Naozaj sa to nedá odhadnúť,“ uviedol. Podľa Greena je rozsah škôd na západe Maui odhadovaný na skoro šesť miliárd dolárov. V sobotu hovoril o najmenej 2200 zničených domoch, v nedeľu potom súčet navýšil o ďalších 500. Podľa Greena si obnova zničených lokalít vyžiada „neuveriteľné množstvo času“.
Na Havajských ostrovoch minulý týždeň horelo na niekoľkých miestach a psovodi pátrajúci po nezvestných zatiaľ prešli len zlomok spálenej oblasti. Podľa zástupcu havajských úradov Jeffa Hickmana sa pátranie teraz sústredí na prehľadávanie áut a ulíc, čoskoro sa pátracie tímy presunú aj do budov.
Guvernér Green medzitým avizoval vyšetrovanie s cieľom určiť, ako by sa dal zlepšiť havajský systém varovania pred živelnými pohromami. Krok prichádza po tom, čo sa ukázalo, že žiadna z desiatok sirén na Maui nebola aktivovaná, zatiaľ čo oheň postupoval do Lahainy, napísal denník The New York Times. Preživší v rozhovoroch s médiami popisujú, ako na poslednú chvíľu utekali z mesta, keď už boli jeho časti v plameňoch.