FBI eviduje po požiaroch na Havajských ostrovoch 1100 nezvestných osôb

Najmenej 1100 ľudí je naďalej nezvestných dva týždne po vypuknutí ničivých lesných požiaroch na havajskom ostrove Maui, ktoré si dosiaľ vyžiadali 115 obetí. Uviedol to v utorok americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

23.08.2023 09:50
Havaj, požiar Foto: ,
V meste Lahaina po požiari, Havaj.
debata (4)

Lesné požiare na Maui boli v Spojených štátoch označené za najsmrteľnejšie za uplynulé storočie. Plamene zdevastovali mesto Lahaina na západnom pobreží ostrova, kde žilo približne 12-tisíc ľudí.

Zoznamy s nezvestnými osobami vedú viaceré organizácie vrátane polície či Červeného kríža. FBI v súčasnosti pracuje na zhromaždení a overení údajov, aby vedel určiť, koľko osôb je skutočne nezvestných, povedal v utorok agent Steven Merrill.

Zhorený strom stojí pred zničeným domom po...
Zhorené autá stoja pred zničeným domom po...
+6V meste Lahaina po požiari, Havaj.

Úrad podľa jeho slov v súčasnosti eviduje 1100 nezvestných osôb, toto číslo sa však podľa neho ešte môže zvýšiť. FBI vyzval príbuzných nezvestných, aby ho kontaktovali. „Potrebujeme pomoc verejnosti“ uviedol Merrill, najmä pokiaľ ide o získanie ďalších informácií na overenie podrobností o niektorých nezvestných.

Šéf polície na ostrove Maui John Pelletier povedal, že úrady spresňujú údaje a dúfajú, že v najbližších dňoch zverejnia overený zoznam nezvestných osôb.

Americké úrady sa tiež snažia určiť totožnosti osôb, ktoré pri požiari prišli o život – zatiaľ sa im to podarilo len pri 27 obetiach.

FBI a polícia zároveň opäť vyzvali rodiny nezvestných osôb, aby im poskytli vzorky DNA. Viceprezidentka spoločnosti ANDE Julie Frenchová, ktorá má na starosti porovnanie vzoriek DNA na určenie totožnosti obetí, uviedla, že získanie DNA od rodín nezvestných je pri identifikácii obetí kľúčové. Doteraz sa však úradom podarilo získať len 104 vzoriek DNA od rodinných príslušníkov nezvestných alebo mŕtvych.

Miestne úrady uisťujú ľudí, že tieto vzorky FBI ani polícia neuchováva. Jediným účelom, na ktorý sa budú používať, je pomoc pri identifikácii nezvestných.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Havaj #lesné požiare