V Grécku stále vyčíňajú lesné požiare, Dvoch mužov zatkli pre ich založenie

Lesné požiare v Grécku horia aj v sobotu, no predpovedaný dážď by mohol priniesť úľavu, informuje TASR podľa správy agentúry DPA. Zatkli dvoch mužov pre úmyselné založenie lesných požiarov

26.08.2023 13:04 , aktualizované: 18:36
Rodos / Požiar / Oheň / Foto: ,
Lietadlo pomáha hasiť požiar v obci Vati na gréckom ostrove Rodos 25. júla 2023
debata (2)

Grécky hasičský zbor v sobotu zatkol dvoch mužov pre úmyselné založenie lesných požiarov. Jedného z mužov zatkli na ostrove Eubója pre podpálenie suchej trávy v oblasti mesta Karystos. Hasičský zbor uviedol, že muž sa priznal k založeniu iných štyroch požiarov počas júla a augusta. Druhého muža, ktorého zatkli v oblasti mesta Larisa v strednom Grécku, tiež obvinili z úmyselného podpálenia suchej vegetácie.

Grécki predstavitelia uviedli, že v priebehu uplynulého týždňa bolo podpaľačstvo dôvodom niekoľkých požiarov v krajine. Nie je však jasné, kto spôsobil najväčšie požiare v Grécku, vrátane požiaru v regióne Evros a požiaru pri Aténach.

Najväčší lesný požiar stále vyčíňa v regióne Evros na severe Grécka pri hraniciach s Tureckom. Požiar tam vypukol pred ôsmimi dňami a rýchlo sa rozšíril. V danej oblasti už zhorelo okolo 74-tisíc hektárov porastov z toho 13-tisíc zhorelo podľa gréckych médií v národnom parku Dadia. Podľa eurokomisára pre krízové riadenie Janeza Lenarčiča ide o najväčší požiar, aký bol kedy v Európskej únii zaznamenaný.

Návrat dovolenkárov z horiaceho Grécka: Ako na Titanicu
Video

V stredu bolo v regióne Evros nájdených 18 zhorených tiel, pričom sa predpokladá, že išlo o migrantov. V piatok boli objavené ďalšie dve telá.

Rýchlo šíriace sa požiare okrem toho ohrozujú aj miestny ekosystém. Ornitológovia varujú, že starý borovicový les je hniezdiskom dravých vtákov a supov, z ktorých mnohé sa taktiež stali obeťami ohňa.

Denne vypuknú v Grécku desiatky lesných požiarov. Mnohé sa však hasičom podarí uhasiť ešte v počiatočnom štádiu. Len v piatok hasiči uhasili 111 požiarov, z ktorých 59 vypuklo behom uplynulých 24 hodín, uvádza agentúra AP.

Grécko je "vo vojne" s lesnými požiarmi,...
Vojak a občan sa pokúšajú uhasiť plamene na...
+9Požiar na gréckom ostrove Rodos.

Podľa gréckych predstaviteľov založili niektoré z požiarov počas uplynulého týždňa i podpaľači. V sobotu zadržali pritom úrady dvoch mužov podozrivých z úmyselného zakladania lesných požiarov. Jedného z mužov, ktorý sa priznal, že toto leto založil najmenej päť požiarov, zadržali na ostrove Eubója a druhého pri meste Larisa v strednom Grécku.

Úľavu od lesných požiarov by počas víkendu mohli priniesť búrky, ktoré meteorológovia predpovedali pre niektoré oblasti stredného Grécka i pre oblasť Atén a Solúna, kde sa taktiež vyskytujú lesné požiare. Blesky z búrok však v sobotu ráno spôsobili neďaleko Atény i vznik nových požiarov. Tie sa však hasičom podarilo uhasiť.

Takto vyrazili slovenskí hasiči pomáhať Grékom hasiť požiare
Video
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #lesné požiare