Masívny požiar v Aténach po vyše dvoch týždňoch oslabuje

Masívny lesný požiar, ktorý v severovýchodnom Grécku horí už 17 dní, postupne oslabuje. Stovky požiarnikov však stále hasia ohniská, ktoré naďalej horia, uviedla grécka hasičská služba.

04.09.2023 15:13
Grécko, požiar, Atény, hasiči Foto: ,
Helikoptéra hasí lesný požiar na predmestí Stamata v severných Aténach v Grécku, 4. septembra 2023.
debata

Cez víkend k požiaru v regióne Evros vyslali ďalšie posily, čím sa počet zasahujúcich hasičov zvýšil na 741. Podporu im poskytovalo 124 vozidiel a dve lietadlá.

Požiarnici 4. septembra 2023 hasia lesný požiar... Foto: SITA, Thanassis Stavrakis
Grécko, hasiči, požiar, Atény Požiarnici 4. septembra 2023 hasia lesný požiar na predmestí Stamata v severných Aténach v Grécku.

Lesný požiar, ktorý vypukol pri meste Alexandrupoli a spojil sa s ďalšími požiarmi, spálil do nedele už viac ako 93-tisíc hektárov územia, uvádza európska služba Copernicus s tým, že je to najväčší požiar v členskom štáte Európskej únie od začiatku záznamov v roku 2000. Pripisujú mu 20 úmrtí, pravdepodobne všetko migrantov, ktorí zahynuli po prechode hranice z Turecka.

Grécko požiare Volos sklad muničný Čítajte aj Grécky premiér: Požiare zasiahnu viac ako 150-tisíc hektárov územia

Lesné požiare v Grécku sú počas leta bežné. Denne tam vypuknú desiatky požiarov. Medzi sobotou popoludním a nedeľou popoludním hasiči bojovali s 82 požiarmi, pričom 49 vypuklo práve za daných 24 hodín.

Zábery z horiaceho Rodosu
Video
Zábery sú z Pranosi beach, pláže pri Lindose a z najvyššieho vrchu.

Gréckym hasičom pomáhajú posily v podobe lietadiel a požiarnikov z iných európskych krajín. V nedeľu to boli sily z Francúzska, Španielska, Cypru, Rumunska, Česka, Bulharska, Slovenska, Albánska a Srbska.

debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #požiar #Atény