G20 sa zhodla na prijatí Africkej únie za člena

Lídri krajín skupiny najväčších ekonomík G20 sa zhodli, že do tohto bloku prizvú Africkú úniu (AÚ). Na úvod summitu G20 v Dillí to oznámil indický premiér Naréndra Módí. G20 združuje predovšetkým jednotlivé štáty. Jediným regionálnym zoskupením s členstvom bola zatiaľ Európska únia.

09.09.2023 08:19 , aktualizované: 10:29
India, G20, Rishi Sunak, Joe Biden Foto: ,
Britský premiér Rishi Sunak (vľavo) s americkým prezidentom Joeom Bidenom počas prvého zasadnutia samitu G20 v Naí Dillí v Indii v sobotu 9. septembra 2023.
debata

Jediným stálym členom G20 z Afriky bola doteraz Juhoafrická republika (JAR) s 58 miliónmi obyvateľov, čo predstavuje okolo štyroch percent africkej populácie. Po rokoch diplomatických snáh Afričanov teda bude mať na významnom medzinárodnom fóre zastúpenie aj ďalších 54 afrických krajín.

„Vítame Africkú úniu ako stáleho člena a veríme, že jej zapojenie do G20 bude významným prispením pri riešení globálnych výziev,“ píše sa v návrhu spoločného vyhlásenia summitu, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters.

Členstvo AÚ po boku najväčších ekonomík navrhol Módí už v júni. Podporu tomuto kroku vyjadrila napríklad nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková či zástupcovia Brazílie a Kanady.

G20 bez Africkej únie zahŕňa 85 percent svetového hrubého domáceho produktu, 75 percent objemu svetového obchodu a dve tretiny svetovej populácie.

Prijatie AÚ bude formálne dokončené v priebehu budúceho roka, keď predsedníctvo G20 po Indii prevezme Brazília, píše Reuters.

Lula upozornil na stav núdze v oblasti klímy

Indický premiér Naréndra Módí v sobotu na summite krajín G20 uviedol, že svet zažíva krízu dôvery. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva upozornil na stav núdze v spojitosti s klímou. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP.

„Svet zažíva obrovskú krízu dôvery,“ povedal Módí vo svojom prejave v úvode summitu. „Vojna tento deficit dôvery ešte viac prehlbuje. Keď však dokážeme poraziť covid, dokážeme tiež poraziť túto krízu vzájomnej dôvery,“ dodal.

„Nedostatok odhodlania k životnému prostrediu vedie k neslýchanému stavu núdze v oblasti klímy,“ povedal Lula a dodal, že vo svete sa čoraz častejšie vyskytujú suchá, záplavy, smršte a požiare.

Lídri krajín a zoskupení G20 v dňoch 9. – 10. septembra rokujú v Naí Dillí. Je však len malá pravdepodobnosť, že sa tomuto zoskupeniu, v ktorom sú medzi členmi názorové rozdiely, podarí dohodnúť na ambicióznych krokoch voči klimatickej kríze, komentuje AFP.

Táto agentúra tiež pripomína, že na prelome novembra a decembra sa v Spojených arabských emirátoch (SAE) koná konferencia OSN o zmene klímy COP28.

Krajiny skupiny G20 vytvárajú 85 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP) a produkujú približne rovnaké percento emisií znečisťujúcich klímu, píše AFP. Kroky na úrovni tohto zoskupenia sú preto rozhodujúce na dosiahnutie pokroku.

debata chyba
Viac na túto tému: #G20 #klimatické zmeny #Africká únia