Morawiecki sa o jadrovej energii vyjadril ako o stabilnom a čistom zdroji. Dodal, že Poľsko podľa neho nemôže riskovať stabilitu energetického systému tým, že staví na „nestabilné“ zdroje. Aké zdroje má na mysli, nespresnil.
„Tak ako 20. storočie patrilo uhliu a rope, tak 21. storočiu patrí jadru,“ uviedol.
Elektráreň by mala vyrásť na severe Poľska na pobreží Baltského mora v obci Choczewo. Výstavba má podľa súčasného harmonogramu začať v roku 2026 a elektráreň má začať prevádzku v roku 2033.

Jadrové elektrárne majú Poľsku pomôcť pri odklone od uhlia. Plán postaviť jadrovú elektráreň v turisticky obľúbenej oblasti už vyvolal niekoľko protestov. Občianska iniciatíva Baltyckie-SOS poukazuje na hrozby, ktoré môže elektráreň predstavovať pre miestne ekosystémy aj udržateľnosť miestneho rozvoja ako z environmentálneho, tak ekonomického hľadiska.
Poľské Generálne riaditeľstvo pre ochranu životného prostredia (GDOS) sa však domnieva, že výstavba ani prevádzka nebudú mať na životné prostredie žiadne negatívne dopady, a minulý týždeň vydalo povolenie na výstavbu.
O deň skôr firmy Bechtel a Westinghouse Electric podpísali zmluvu o partnerstve pri návrhu a výstavbe elektrárne. Bechtel je najväčšou inžinierskou spoločnosťou v Spojených štátoch, zatiaľ čo Westinghouse je americký dodávateľ jadrovej technológie, ktorého si Poľsko pre tento projekt vybralo už skôr.