Čínska ponorka sa chytila do vlastnej pasce, zahynulo 55 námorníkov, tvrdia Briti

Čínske vojenské námorníctvo údajne prišlo o 55 svojich členov, keď sa jeho jadrová ponorka chytila do pasce, ktorú Peking nastražil na plavidlá USA a ich spojencov. Informovali o tom britské denníky The Times a Daily Mail s odvolaním sa na uniknutú správu britskej rozviedky. K nehode podľa nich došlo minulý mesiac v Žltom mori.

04.10.2023 21:45
debata (15)

Posádka ponorky údajne zahynula 21. augusta v blízkosti provincie Šan-tung, a to pre nedostatok vzduchu či na otravu. Medzi 55 obeťami je 22 čínskych dôstojníkov, vrátane kapitána ponorky triedy Šang (Shang), uvádza správa.

Plavidlo sa podľa všetkého zachytilo do obrannej štruktúry, ktorú na dno mora inštalovala samotná Čína. „Ponorka narazila na prekážku tvorenú reťazou a kotvou, ktorú čínske námorníctvo nastražilo na plavidlá USA a ich spojencov. V dôsledku toho došlo k zlyhaniu systémov ponorky,“ píše sa podľa denníkov v správe britských tajných služieb. „Smrť (posádky) bola zrejme spôsobená hypoxiou (nedostatkom kyslíka v tele),“ dodáva správa.

Čínska invázia? Taiwan si precvičil obranu
Video

Zvesti o problémoch s ponorkou 093–417 sa začali šíriť na sociálnych sieťach minulý mesiac, Peking ich ale poprel.

Čína má šesť útočných ponoriek typu 093, ktoré majú výtlak 6096 ton a sú vyzbrojené torpédami kalibru 533 milimetrov. Do služby v čínskej armády boli nasadené v posledných 15 rokoch, píšu The Times.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #ponorka