Pre búrku sa v Škótsku zastavil život, pobrežie bičovali šesťmetrové vlny. Sicília je v plameňoch

Pri silnej búrke Babet na východe Škótska zomrela 57-ročná žena. Zmietla ju voda, jej telo vytiahli neskôr z rieky. Druhou obeťou v krajine je vodič, na ktorého auto spadol strom. Po tretej osobe sa pátra. Asi 4-tisíc škótskych domácností je stále bez elektriny. Školy v grófstve Angus zostali dnes uzavreté, zrušené boli aj pohreby. Výstraha pred silným vetrom platí až do sobotňajšieho dopoludnia aj v Dánsku, kodanské letisko zrušilo niektoré lety. Vo Francúzsku a Španielsku spôsobila silné dažde búrka Aline.

20.10.2023 10:05 , aktualizované: 20:01
Schleswig / Potopa / Foto: ,
Voda, ktorá sa vyliala zo zálivu Schlei, zatopila mesto Schleswig, 20. októbra 2023
debata (10)

Druhá pomenovaná búrka tohtoročnej jesene priniesla do Škótska vietor s rýchlosťou vyše 110 kilometrov za hodinu. Na pobreží ľudia videli až šesťmetrové vlny. Meteorológovia pritom varovali, že rieky by sa na niektorých miestach mohli vyliať z brehov.

Kvôli búrke bola prerušená doprava na mnohých hlavných cestách, silný vietor by totiž mohol prevracať nákladné autá. Zastavila sa aj prevádzka vlakov na severe a severovýchode Škótska. Rada grófstva Angus kvôli obavám zo stúpajúcej hladiny riek nechala už vo štvrtok večer preventívne evakuovať vyše 400 domácností.

Úplne zatopená zostáva obec Brechin na brehu rieky South Esk. Záchranári tam prechádzali po uliciach v člnoch a pomáhali ľuďom, ktorí sa nestihli alebo nechceli evakuovať. Jediná cesta do Brechinu vedie po vode. Záchranári tam prijali viac ako 100 hovorov so žiadosťami o pomoc.

Najvyššia výstraha pred silným dažďom a vetrom tam prestala platiť na poludnie, ale úrady ju vyhlásili aj na sobotu. Meteorológovia varujú, že severovýchod Škótska môže zasiahnuť ďalší dážď. Kvôli silnému dažďu a povodniam spôsobeným búrkou Babet bolo v piatok uzavretých aj asi 25 škôl vo Walese.

Mimo pristávaciu dráhu popoludní skončilo na anglickom letisku Leeds Bradford lietadlo spoločnosti TUI, ktoré prilietalo z gréckeho ostrova Korfu. Na letisku v čase incidentu panoval silný vietor a výdatné zrážky. Podľa tlače sa však nikto nezranil.

V Dánsku platí výstraha pred silným vetrom od skorého rána do sobotného poludnia. Dnes večer by podľa meteorológov mohlo spadnúť až 30 milimetrov zrážok, najmä v oblastiach, kde sú už zvýšené hladiny riek.

Kodanské letisko zrušilo zhruba 70 z približne 750 letov, väčšinou zabezpečovaných menšími strojmi. Kvôli vysokej hladine boli zrušené odchody trajektov z mesta Faaborg a na dvoch trasách medzi južným Dánskom a severným Nemeckom – medzi Rödby a Puttgardenom a medzi Gedserom a Rostockom. Večer bude od 19:00 kvôli vetru uzavretý most cez Öresund z Kodane do švédskeho mesta Malmö, uviedol server TV2.

Stonehaven Čítajte viac Na severnú Európu udrie silný víchor a lejaky. Valí sa storočná voda so štvormetrovými vlnami

Vlny Baltského mora dnes ohrozovali aj pobrežie a prístaviská v severnom Nemecku. Zaplavené boli aj niektoré ulice. Okrem toho na niektorých miestach spadli ťažké vetvy na autá či koľaje. Vrchol má zdvihnuté more podľa nemeckých úradov v Kielskom a Lübeckom zálive dosiahnuť popoludní.

Vo Flensburgu pri hraniciach s Dánskom by mohla byť večer najmohutnejšia prílivová vlna za posledných 100 rokov. Stav vodnej hladiny by tam mohol dosiahnuť úroveň až dva metre nad priemernou prílivovou úrovňou.

Na najkritickejších miestach často zasahovali hasiči a polícia. Na ostrove Fehmarn pomáhali dobrovoľní záchranári desiatke turistov a ich psovi. Búrka ich prekvapila na hausbótoch, ktoré museli opustiť.

Európa čelí nepriaznivému počasiu. Foto: SITA/AP, Danny Lawson
európa, počasie, babet Európa čelí nepriaznivému počasiu.

Francúzsko a Španielsko dnes zasiahla búrka Aline, ktorú sprevádzali veľmi silné zrážky, ktoré spôsobili zosuvy a záplavy. V španielskom hlavnom meste Madridu podľa meteorológov spadlo za 24 hodín vyše 100 milimetrov zrážok, čo je najvyšší údaj nameraný pre toto mesto.

Silný dážď spôsobil záplavy ulíc a niektorých staníc. Podobnú situáciu hlásia aj ďalšie španielske mestá. Vo Francúzsku búrka udrela hlavne na juhovýchode krajiny, v oblasti Alpes-Maritimes, kde sa rozvodnili rieky a potoky.

Naopak Sicília mala dnes úplne odlišný problém, horúce počasie a silný vietor tam rozdúchali niekoľko požiarov. Kvôli plameňom bola uzavretá diaľnica medzi Palermom a Katániou, kvôli horúčave sú zatvorené aj školy. Od štvrtka proti požiarom zasahuje na 1 600 hasičov a dobrovoľníkov, napísala agentúra EFE.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Veľká Británia #Španielsko #Európa #Škótsko #víchrica #lejaky