Šéf Roskosmosu varuje, že ruské segmenty na ISS presiahli svoju životnosť

Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov v piatok varoval, že väčšina ruských súčastí Medzinárodnej vesmírne stanice (ISS) už presiahla dobu svojej životnosti. Urobil tak niekoľko týždňov po tom, ako jedno zariadenie ruskej výroby postihol ďalší únik chladiacej kvapaliny, informovala agentúra AFP.

28.10.2023 08:59
20-iss Foto:
Orbitálny komplex ISS mal podľa pôvodných plánov slúžiť len do roku 2016.
debata (2)

Tretí únik chladiacej kvapaliny v tomto roku vyvolal otázky o spoľahlivosti ruského vesmírneho programu, hoci ruskí predstavitelia vyhlásili, že členovia posádky nie sú v ohrození.

„ISS sa pomaly blíži k záveru svojej existencie. Z rozhodnutia vlády sme prevádzku ruského segmentu predĺžili do roku 2028, bohužiaľ už však prekročil akékoľvek prípustné obdobie používania. 80 percent ruských súčastí (ISS) už prekročilo dobu svojej životnosti“ vyhlásil šéf Roskosmosu Jurij Borisov počas televízneho prenosu.

Po rozpade Sovietskeho zväzu sa ruský vesmírny program musel vyrovnať s viacerými neúspechmi. Neúspechom skončili napríklad dve misie na Mars či augustová strata prvej ruskej lunárnej sondy za takmer 50 rokov.

„Príprava sondy Luna-25 trvala 16 rokov. To je neprijateľne dlhý čas, no spôsobil to najmä nevyspytateľný prísun financií,“ vyhlásil Borisov a dodal, že neúspech tejto misie priniesol niekoľko vážnych záverov.

„Z celej situácie si musíme vziať správne ponaučenie, musíme popracovať na chybách a nepoľaviť v úsilí,“ vyhlásil Borisov. Na misii pracoval mladý tím a podľa jeho slov by nebolo správne dodatočne ho kritizovať.

Ruský prezident Vladimir Putin v septembri prisľúbil, že ruský lunárny program bude aj napriek nedávnemu neúspechu pokračovať.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ISS #Roskosmos #Medzinárodná vesmírná stanica