Medveď napadol aktivistu, ktorý ho prišiel chrániť. Zachránil ho kolega

V pohorí Bieszczady (Bukovské vrchy) na juhovýchode Poľska počas víkendu napadol medveď ekologického aktivistu. Život mužovi zachránil kolega, ktorý neskôr v rozhovore s novinármi pripustil, že obaja dobrovoľní ochrancovia prírody sami urobili chybu, ktorá viedla k útoku šelmy, informoval web Onet.pl. Podľa lesníkov medveď zaútočil, pretože ho aktivisti usilujúci sa o vytvorenie ochrannej zóny v blízkosti medvedieho brlohu vyrušili.

16.11.2023 06:46
debata (61)

Muža (56), ktorému medveď spôsobil rany na hlave, tele a končatinách a ktorý sa zotavuje v nemocnici v meste Krosno, zachránil jeho kolega Lukasz Synowiecki. Podľa zistení poľskej polície útok šelmy vyvolal práve zranený muž, ktorý sa príliš priblížil k medvediemu brlohu. Evakuácia zraneného trvala tri hodiny.

Medvede v Bojniciach testujú kryt na kontajnery
Video

„Išli sme do lesa, aby sme overili, či rúbu stromy. Usilovali sme sa o zastavenie ťažby dreva, pretože sme vedeli, že v okolí má brloh medveď. Práve preto sme úrady požiadali o vytvorenie osobitnej ochrannej zóny so zákazom vstupu. Ale dopustili sme sa nepozornosti, keď sme sa ocitli príliš blízko brlohu, čo sme neplánovali,“ povedal Synowiecki novinárom.

Aktivista pripustil aj ďalších chybu: s kolegom sa rozdelili a boli od seba asi 100 metrov, keď medveď zaútočil. „Samotný útok som nevidel, len som počul krik a ryk zvieraťa. Sám som začal kričať a utekal som tým smerom, a v tej chvíli medveď prerušil útok,“ vylíčil.

Problém bol ale v tom, že sa medveď vzápätí otočil a vydal smerom k Synowieckému. „Videl som ho na zlomok sekundy. Bol to silný jedinec,“ povedal aktivista, ktorý si v tej chvíli spomenul na rady, ako sa v strete so šelmou zachovať: padnúť na zem a stočiť sa do klbka. „Našťastie to nebolo potrebné. Takéto zviera by zabilo bez námahy. Ale zjavne nás medveď chcel len varovať, že sme sa ocitli príliš blízko jeho územia. Ušiel, keď videl, že ľudí je viac,“ dodal.

„Úplne sme nedodržali bezpečnostné pravidlá. Obaja sa teraz pomaly spamätávame, ale to nič nemení na fakte, že sa cítime zle kvôli nastávajúcej situácii, keď sme – hoci s dobrými úmyslami – narušili medveďov pokoj. Keby tam bola ochranná zóna, nestalo by sa to,“ usúdil Synowiecki, podľa ktorého lesníci rúbali stromy len 60 metrov od medvedieho brlohu. V celom regióne sú podľa neho len dve ochranné zóny pre medveďov. Synowiecki tiež podozrieva zamestnancov štátnych lesov, že úmyselne nehlásia, kde všade sa medvedie brlohy nachádzajú.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #medveď