Vodca bosnianskych Srbov Dodik tvrdí, že krajina smeruje k "pokojnému" rozdeleniu

Bosna a Hercegovina sa v budúcnosti zrejme "rozdelí pokojným spôsobom", vyhlásil v utorok bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik na výročie 28. výročia podpísania Daytonskej mierovej zmluvy.

21.11.2023 23:32
Milorad Dodik Foto: ,
Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik
debata (8)

Proruský Milorad Dodik vystupuje proti jednote krajiny a žiada pripojenie bosnianskej Republiky srbskej (RS) k susednému Srbsku, čím podnecuje etnické napätie.

„Bohužiaľ, epilógom Bosny bude to, že sa pokojne rozdelí,“ povedal Dodik na tlačovej konferencii v bosnianskosrbskej metropole Banja Luka. „Je jasné, že sme na tejto ceste – vlak už opustil stanicu a niet cesty späť,“ dodal.

Dodik je ostrým odporcom niektorých inštitúcií a reforiem vyplývajúcich z Daytonskej mierovej zmluvy. V roku 1995 ju sprostredkovali Spojené štáty, čím sa ukončila občianska vojnu v Bosne a Hercegovine (BaH). Konflikt si vyžiadal 100-tisíc mŕtvych.

Na jej základe BaH tvoria dva poloautonómne bloky (Republika srbská a moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny) prepojené slabými centrálnymi inštitúciami.

Dodik v utorok odmietol medzinárodný tlak proti jeho politike a označil nedávne kroky Washingtonu za „hybridnú vojnu“ proti Republike srbskej. BaH čelí vnútropolitickej kríze pre delenie štátneho majetku.

Dodik odmieta, aby štátny majetok kontrolovala ústredná vláda a presadil zákon, podľa ktorého Republika srbská ho vlastní na svojom území. Platnosť zákona neskôr zrušil medzinárodný vyslanec Christian Schmidt, ktorý dohliada na dodržiavanie Daytonských mierových dohôd.

Dodik sa mal tento týždeň pred súdom zodpovedať za prijatie série zákonov, ktoré obchádzali Schmidtove rozhodnutia. Súdne konanie bolo odložené na 6. decembra, pričom Dodik je v prípade odsúdenia rozhodnutý nepodriadiť sa rozsudku.

Bombardér / B-1B Lancer / Čítajte viac Nad Sarajevom preleteli americké bombardéry, aby podporili celistvosť Bosny
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Bosna a Hercegovina #Milorad Dodik