Najväčší ľadovec na svete A23a má takmer 4-tisíc kilometrov štvorcových, čiže je dvojnásobne väčší ako napríklad región Veľký Londýn, a ľad je hrubý 400 metrov. Bol súčasťou ľadového šelfu Filchnera-Ronneovej a v čase, keď sa odtrhol na ňom bola sovietska výskumná stanica. Moskva aj vyslala expedíciu na odstránenie zariadenia zo základne Družnaja 1 v obave, že sa stratí. Ale ľadovec sa nepohol ďaleko od pobrežia a napokon uviazol na dne Weddellovho mora.
„Pýtal som sa na to niekoľkých kolegov a zaujímalo ma, či existuje nejaká možná zmena teploty vody v šelfe, ktorá by to mohla vyvolať, ale konsenzus je, že práve prišiel čas,“ vyjadril sa pre BBC Andrew Fleming z Britského antarktického výskumného inštitútu (BAS). „Bol uzemnený od roku 1986, ale nakoniec sa zmenšil dostatočne na to, aby stratil priľnavosť a začal sa pohybovať. Prvý pohyb som zbadal už v roku 2020," povedal.
Čítajte viac Guterres navštívi Čile a Antarktídu, aby klimatickú krízu videl na "vlastné oči"Ako väčšina ľadovcov vo Weddellovom sektore, aj A23a takmer určite skončí v morskom prúde Západný príhon, ktorý ho posunie smerom k južnému Atlantickému oceánu. V súčasnosti prechádza okolo severného cípu Antarktického polostrova.
Vedci budú progres ľadovca úzko sledovať. Mohol by sa zastaviť pri ostrove Južná Georgia, kde by mohol spôsobiť problémy pre milióny tuleňov, tučniakov a ďalších morských vtákov, ktoré tam hniezdia. Mohol by totiž narušiť bežné cesty zvierat na hľadanie potravy a zabrániť im v správnom kŕmení mláďat.
Zároveň by však mohol predstavovať prínos. Keď sa tieto veľké ľadovce topia, uvoľňujú minerálny prach, ktorý sa dostal do ľadu, keď sa trel o skalné dno Antarktídy. Tento prach je zdrojom živín pre organizmy, ktoré tvoria základ oceánskych potravinových reťazcov.
Čítajte viac Ľadová pokrývka mora pri Antarktíde je najmenšia od začiatku meraní