Českí odborári sú pripravení ďalej protestovať, ledva zaplnili Malostranské námestie. Fiala im nerozumie

Vyše sedemtisíc základných, stredných a materských škôl zostalo v pondelok zatvorených, učitelia štrajkovali a Prahou prešli protestné sprievody. K pedagógom a študentom sa pridali aj zamestnanci z priemyslu a služieb. Protestovali proti vládnemu konsolidačnému balíčku. Predseda českej vlády Petr Fiala vyhlásil, že nevie, čo chcú dosiahnuť. Českí odborári sú pripravení pokračovať v protestných akciách, ak s nimi vláda nebude rokovať, vyhlásil predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) Josef Středula.

27.11.2023 11:24 , aktualizované: 16:10
debata (38)

„Sme tu preto, lebo sa nám nepáči vývoj v Českej republike, ktorú vy (kabinet Petra Fialu) momentálne riadite. Ale napriek tomu sme pripravení, aby sme zasadli za rokovací stôl a spolu sa dohodli na tom, ako má vyzerať ČR. Ale ak nechcete, sme pripravení pokračovať v protestoch aj naďalej,“ povedal Středula na Malostranskom námestí v Prahe, kde je Poslanecká snemovňa.

Petr Fiala: Nie sme pripravení ustúpiť
Video

Premiér už dopoludnia na tlačovom brífingu uviedol, že v takejto atmosfére s odbormi rokovať nebude. „Som pripravený vždy rokovať, ale nie pod tlakom a nie v tejto atmosfére. To žiadne rokovanie nemá zmysel,“ povedal Fiala. Odbory podľa neho používajú v súvislosti s protestami nepravdivé argumenty. Predseda českej vlády v tiež uviedol, že nevie, čo chcú odbory protestami dosiahnuť, keď o veciach, proti ktorým protestujú, je už rozhodnuté.

Pripomenul, že odborári protestujú proti konsolidačnému balíčku a dôchodkovej reforme. Obe opatrenia sú však podľa neho nutné, hoci nevyvolávajú potlesk. „Nie sme pripravení ustupovať, lebo nie je kam,“ zdôraznil premiér.

Středula na demonštrácii kritizoval prístup vlády k sociálnemu dialógu. Podľa neho to neznamená stretnúť sa v jednej miestnosti, ale hľadať kompromisy, ktoré by pomohli všetkým. Fialovi odkázal, že ak nevie, čo odbory požadujú, má si prečítať 55 strán pripomienok ČMKOS k štátnemu rozpočtu na rok 2024, kde sa to dozvie.

Protesty v Česku. Ako to vidí politológ Jan Kubáček
Video

Do štrajku sa zapojilo 74 percent škôl od materských cez základné, stredné i školské jedálne. Buď zostali zatvorené alebo v obmedzenej prevádzke, uviedla podpredsedníčka školských odborov Markéta Seidlová. Úplne podľa nej zavrelo 7 113 škôl.

„Štrajkujeme, pretože vláda neplní, čo sľúbila. Nikomu sme nevelili, nič nepolitizujeme, tá podpora od škôl je ohromná. Ide nám o to, aby vzdelávanie bolo skutočne prioritou, aby vzdelávací systém prinášal kvalitu, ktorú verejnosť očakáva,“ povedal predseda školských odborov František Dobšík.

Do celodenného štrajku škôl v Česku sa v...
Do celodenného štrajku škôl v Česku sa v...
+10Do celodenného štrajku škôl v Česku sa v...

Deň protestov podľa Středulu podporuje viac než 60 percent obyvateľov ČR. „My si predstavujeme, že (predstavitelia vlády) napravia zlé kroky, ktoré urobili,“ povedal vo vysielaní ČT24 s tým, že všetky zákony sa dajú zmeniť, ak je na to vôľa. Odborom tiež podľa neho prekáža, že s nimi vláda nerokuje. Ak k rokovaniu nepristúpi ani po protestných akciách a nič sa nezmení, šéf ČMKOS očakáva, že sa situácia bude ešte viac dramatizovať. „Prehliadanie toho, čo sa v ČR deje, je presne to, čo ľudí do protestov ešte viac popoženie,“ dodal.

Fiala odmietol tvrdenie, že vláda s odbormi nerokuje. Tripartita sa tento rok podľa neho zišla už päťkrát a rezorty pravidelne na mesačnej báze rokujú s odbormi. „Dialóg je permanentný a mohol by fungovať dobre, ale len za predpokladu, že záujem dohodnúť sa majú obe strany,“ zdôraznil a dodal, že vláda tento záujem má.

Petr Fiala Čítajte aj Českí odborári sú v štrajkovej pohotovosti. Premiér Fiala im nerozumie

Minister školstva Mikuláš Bek sa v nedeľu ospravedlnil rodičom, ktorým pondelkový štrajk spôsobí komplikácie. V otvorenom liste ich uistil, že vláda nechystá žiadne „drastické škrty“, ktoré by ohrozili kvalitu vyučovania ich detí. Dodal, že je pripravený rokovať o tom, ako zmeniť systém financovania školstva.

SR Prezidentka Vláda Úradnícka Vymenovanie BAX Čítajte aj České zdravotníctvo uťahuje opasky, personál hrozí štrajkom. Slovensko už nemá kde šetriť

Odbory vyhlásili na pondelok deň protestov proti krokom českej vlády, napríklad proti konsolidačnému balíčku, dôchodkovej reforme, drahým energiám, vysokej inflácii či nedostatku financií v školstve. Celodenným štrajkom sa doň zapojili aj školy a rôznymi formami výstražného štrajku tiež mnohé firmy vrátane automobilky Škoda. V Prahe sa uskutočnilo niekoľko demonštrácií a protestných pochodov, na ktoré prišli autobusmi ľudia z rôznych častí republiky.

Na Malostranské námestie ich dorazili stovky až nižšie tisícky, svoj nesúhlas s krokmi vlády vyjadrovali hlasným trúbením a pískaním. Podľa portálu novinky.cz protestujúci odborári námestie ledva zaplnili. Z dôvodu pochodu z Palachovho na Malostranské námestie bola na Malej Strane zastavená doprava. Okrem šéfa ČMKOS Středulu na pódiu vystúpili zástupcovia viacerých odborových zväzov. Prehovorili aj niektorí rečníci známi z protivládnych protestov predsedu strany PRO Jindřicha Rajchla. Ten bol tiež na mieste. V dave bola napríklad aj šéfka Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) Kateřina Konečná.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #Učitelia #Česko #štrajk #odborári #štrajk učiteľov