Emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu. Ťahúňmi sú Čína, India a letecká doprava

Celosvetové emisie oxidu uhličitého v tomto roku stúpnu o 1,1 percenta v porovnaní s rokom 2022. Hlavnými ťahúňmi tohto nárastu sú Čína, India a letecká doprava. Podľa agentúry AP to vyplýva zo štúdie medzinárodnej iniciatívy vedcov Global Carbon Project, ktorá mapuje globálne uhlíkové emisie.

05.12.2023 05:05
COP28, klimatický summit Foto: ,
Julieta Romerová maľuje na klimatickom summite OSN COP28 v nedeľu 3. decembra 2023 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.
debata (3)

Ďalší ročný nárast bol oznámený na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji, kde sa svetoví lídri snažia dohodnúť na znížení emisií o 43 percent do roku 2030. Podľa iniciatívy Global Carbon Project bude v roku 2023 do ovzdušia vypustených 36,8 miliardy ton oxidu uhličitého, čo je dvakrát viac ako pred 40 rokmi.

Podľa vedcov sa zdá byť nevyhnutné, že sa planéta oteplí viac ako o 1,5 stupňa Celzia, čo bol cieľ stanovený parížskou klimatickou dohodou. Účastníci COP28 sa budú musieť dohodnúť na rýchlom znižovaní emisií, aby aspoň udržali pri živote menej ambiciózny cieľ oteplenia o dva stupne, uviedol hlavný autor štúdie Pierre Friedlingstein z britskej Exeterskej univerzity.

Šéf OSN: Klimatické zmeny prinášajú skazu. Hlavným vinníkom sú fosílne palivá
Video

Celoplanetárne oteplenie na maximálne 1,5 stupňa je podľa štúdie stále ešte možné. Štát sa tak však môže iba za predpokladu masívneho zníženia emisií, uviedol šéf medzivládneho panela OSN pre zmenu klímy (IPCC) Jim Skea.

„Zjavne nejdeme správnym smerom,“ uviedol Friedlingstein s tým, že v dôsledku spaľovania fosílnych palív a výroby cementu tento rok uniká do atmosféry 1,17 milióna kilogramov oxidu uhličitého každú sekundu.

Keby sa z kalkulácie vylúčila Čína a India, podľa Friedlingsteina by celosvetové emisie oxidu uhličitého zo spaľovania fosílnych palív a výroby cementu klesli.

V absolútnych číslach sa globálne emisie v roku 2023 zvýšia o 398 miliónov ton, pričom nárast sa odohráva na troch miestach: v Číne, Indii a na oblohe. Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.

Mimo Indie a Číny sa emisie naopak znížili, celkovo o 419 miliónov ton. Najväčší pokles zaznamenala Európa, a to o 205 miliónov ton, teda osem percent. Spojené štáty znížili emisie o 154 miliónov ton, pričom pokles tu bol viditeľný hlavne pri uhlí. Emisie z ropy a zemného plynu mierne vzrástli.

V minulom roku emisie oxidu uhličitého vo svete tiež celkovo vzrástli, klesli ale v Číne, ktorej ekonomika sa vtedy stále potýkala s následkami druhej vlny pandémie covidu. Tohtoročný štvorpercentný nárast emisií v Číne je podobný tomu, ktorý sprevádzal hospodárske oživenie v iných častiach sveta v roku 2022, upozornil Friedlingstein.

Výpočty Global Carbon Project vychádzajú z údajov poskytnutých štátmi a firmami za väčšinu tohto roka. Vedci potom na ich základe dopočítavajú údaje za celý kalendárny rok.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatická zmena #emisie CO2 #COP28