Podľa denníka New York Times jedna zo zakladateliek skupiny Bridget Zieglerová nedávno povedala polícii, že ona a jej manžel, ktorého vyšetrujú za sexuálne napadnutie, mali konsenzuálny sexuálny styk s inou ženou. Nesúlad medzi jej verejnými postojmi a súkromným životom okamžite vyvolal intenzívny tlak, aby odstúpila zo školskej rady okresu Sarasota.
„Väčšine našej komunity je jedno, čo robíte v súkromí svojho domova, ale stredobodom záujmu je vaše pokrytectvo,“ citovali noviny obyvateľku Sarasoty a matku piataka Sally Sellsovú, ktorá na stretnutí rady kritizovala Zieglerovú.
Podľa New York Times v posledných rokoch snáď žiadna aktivistická skupina nezískala taký vplyv tak rýchlo. Vzdelávanie, ktoré republikáni nepokladali za zásadnú tému, sa zrazu stalo nástrojom populistickej pravice. Mamy za slobodu vytvorili konzervatívnu sila, o ktorej podporu sa uchádzali aj republikánski prezidentskí kandidáti.
Čítajte viac Banánová Amerika? Trump túži byť prezidentom, aby sa pomstilNo vyzerá to tak, že vplyv tento organizácie postupne mizne. Už pred Zieglerovej škandálom viacerí kandidáti, ktorých skupina podporila, prehrali v roku 2023 sériu kľúčových volieb do školských rád. Organizácia tvrdí, že má okolo 130-tisíc členov.
"Politika sa otočila proti Mamám za slobodu a viac ľudí hlasuje proti nim,“ skonštatoval pre New York Times Jon Valant, riaditeľ Brownovho centra pre vzdelávaciu politiku na Brookingsovom inštitúte.
Denník tiež pripomenul, že o rodičovských právach, na ktoré sa Mamy za slobodu odvolávajú, len veľmi zbežne hovorí Donald Trump. Jeho pritom s najväčšou pravdepodobnosťou pošlú republikáni do boja o Biely dom. Okrem toho v doterajších troch straníckych televíznych diskusiách sa prezidentskí kandidáti oveľa viac venovali témam, ako sú právo na interrupciu, zahraničná politika či ekonomika.
Čítajte viac Akú hodnotu má Trumpova Mona Lisa? Možno až miliardu dolárov