Čech dostal výnimočný trest za boje na strane proruských separatistov v Donbase

Odvolací Vrchný súd v Prahe potvrdil bývalému českému vojakovi Martinovi Sukupovi výnimočný trest 21 rokov väzenia za to, že v rokoch 2014 až 2018 bojoval na Ukrajine na strane proruských separatistov. Čech je od roku 2019 na úteku.

19.12.2023 17:35
Ukrajina, separatisti Foto: ,
Proruskí separatisti na doneckom letisku.
debata (15)

Súd uznal bývalého vojaka za vinného z teroristického útoku a účasti na teroristickej skupine. Odvolací súd sa prípadom zaoberal druhýkrát, pôvodne mužovi trest znížil na štyri roky. Proti tomu sa však odvolal štátny zástupca a verdikt so zníženým trestom potom zrušil Najvyšší súd.

Zaútočí Rusko z Podnesterska na Ukrajinu a Moldavsko?

Video

Predseda súdneho senátu Vladimír Stibořík podľa ČT24 v utorok potvrdil rozhodnutie Mestského súdu, že sa Sukup teroristického útoku dopustil a bol tiež súčasťou teroristickej skupiny.

Na súde zaznelo, že predložených dôkazov bolo dostatok. Sukupova obhajkyňa totiž tvrdila, že obžaloba vychádza len z novinových článkov a príspevkov na sociálnych sieťach.

Čech by si trest 21 rokov väzenia mal odpykať vo väznici s vyšším stupňom stráženia. Muž je však od roku 2019 na úteku.

Podľa rozsudku Mestského súdu vycestoval v júni 2014 do Doneckej oblasti na Ukrajine, kde sa podľa štátneho zastupiteľstva do roku 2018 zapájal do bojov. Na strane takzvanej Doneckej ľudovej republiky vystriedal niekoľko pozícií.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Čech #Ukrajina #Donbas #proruskí separatisti