„Bojím sa strachu. Bojím sa, že Európania budú voliť, pretože sa boja. Je vedecky dokázané, že strach tvárou v tvár neznámemu a neistote vytvára hormón, ktorý volá po bezpečnostnej reakcii. To je fakt,“ povedal Borrell v rozhovor s britským denníkom .
Súčasnú geopolitickú situáciu hodnotil šéf úniovej diplomacie aj na nedávnej prednáške organizovanej časopisom Le Grand Continent. Ako vtedy uviedol, vojna na Ukrajine aj konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas ohrozujú budúcnosť bloku. V prípade Ukrajiny povedal, že sa obáva porážky, pokiaľ nedôjde k rýchlej zmene kurzu.
Čítajte aj Po Európe sa šíri nedôvera v spravodlivé voľby. Mnohí preberajú rétoriku Trumpa, ktorá poznačila USA„Ak nezmobilizujeme všetky naše kapacity, umožní to Putinovi vyhrať vojnu na Ukrajine,“ povedal. Borrell pritom nevidí žiadne náznaky toho, že by mal ruský prezident Vladimír Putin v úmysle boja zastaviť alebo pristúpiť na určitú dohodu výmenou za to, že si ponechá časť východnej Ukrajiny.
Palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy, nie je podľa Borrella len vojenskou silou, ale aj „myšlienkovým prúdom“. Ako také ho možno poraziť iba „lepšími myšlienkami“, nie samotnými bombami.
Čítajte aj Dôvera EÚ voči Číne je nahlodaná, s Pekingom však obchodovať neprestaneme, hovorí BorrellPravicové strany na celom európskom kontinente v uplynulých mesiacoch nadobúdajú na sile, zjavne v reakcii na strach voličov z migrácie a kvôli zhoršujúcej sa životnej úrovni, napísal The Guardian. Túto atmosféru strachu môžu podľa Borrella využiť „strany, ktoré ponúkajú zlé odpovede na dobré otázky“.
Šéf úniovej diplomacie pripustil, že existujú skutočné aj domnelé dôvody na obavy, vyzval však voličov, aby podporili tie politické sily, ktoré im predkladajú jasnú analýzu situácie. Ak sa tak nestane, mohli by byť európske voľby „rovnako nebezpečné ako tie v USA“, dodal Borrell zrejme v narážke na prezidentskom súboji, v ktorom v roku 2016 zvíťazil Donald Trump. Ten chce na najvyššiu funkciu budúci rok kandidovať znova.