Počet mŕtvych po novoročnom zemetrasení v Japonsku stúpol nad 200

Počet mŕtvych po silnom zemetrasení z 1. januára v Japonsku stúpol v utorok zo 180 na 202. Oficiálne potvrdených zranených je 565, uviedla japonská vláda. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

09.01.2024 08:44
Japonsko zemetrasenie Foto: ,
Policajti pátrajú po preživších po silnom zemetrasení v meste Wadžima na polostrove Noto, severozápadne od Tokia v nedeľu 7. januára 2024.
debata

Počet nezvestných v prefektúre Išikawa klesol v utorok zo 120 na 102. Zemetrasením najviac zasiahnuté bolo mesto Wadžima, kde rodiny postupne úradom oznámili, že osoby zo zoznamu sa našli a sú v bezpečí.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zrovnalo so zemou domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu počas osláv Nového roka.

V utorok, osem dní po katastrofe sa záchranári ppokúšajú cez trosky a zničené cesty dostať asi k 3500 ľuďom uväznených v obciach odrezaných od sveta. Ich prácu komplikuje husté sneženie. V pondelku žilo v približne 400 dočasných útočiskách vytvorených vládou asi 30.000 ľudí. Niektoré sú preplnené a majú problém s poskytovaním dostatku potravín, vody a vykurovania.

Bez tečúcej vody bolo takmer 60-tisíc domácností a 15 600 nemá elektrinu. Stav ciest po zemetrasení zhoršil dážď, ktorý spôsobil asi 1000 zosuvov pôdy.

V utorok premiér Fumio Kišida vyzval na postupnú evakuáciu zachránených ľudí bez príbytkov do ďalších oblastí Japonska.

Krajina zažíva každý rok stovky zemetrasení, pričom väčšina nespôsobí vážnejšie škody, pretože pre výstavbu budov platia už vyše štyri desaťročia prísne stavebné predpisy. V prípade starších budov najmä v odľahlých vidieckych oblastiach mávajú otrasy pôdy ničivé dôsledky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #zemetrasenie